2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Megtelepedett a Zagyva vízrendszerében is a csupasztorkú géb

Megtelepedett a Zagyva vízrendszerében is a csupasztorkú géb

2018 őszén Sallai Zoltán és Juhász Péter több helyen is kimutatatta a csupasztorkú gébet (Babka gymnotrachelus )a Tisza alsó szakaszán, Csongrád (244 fkm) és Szeged (168 fkm) között. A faj további gyors terjedését prognosztizálták, mégis meglepő volt, hogy 2023. szeptember 8-án a Zagyva jászteleki zúgójánál (53 fkm) 2 adult egyedet és 5 ivadékot sikerült fogni – írja a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján megjelent publikációjában Szepesi Zsolt és Pádár Patrik.

A legnagyobb egyedet, egy 73 milliméteres példányt erősen áramló, kavicsos aljzatú szakaszon, az összes többit pedig a medret részben elzáró keresztirányú kőszóráson, jelentős számú folyami gébbel (Neogobius fluviatilis) és tarka gébbel (Proterorhinus semilunaris) együtt találták meg.

Az ivadékok alapján feltételezik, hogy a Zagyva alsó szakaszán is jelen van, de ezt csak 2023. 09. 29.-én tudták igazolni, amikor a szolnoki zúgónál (2,4 fkm), az ujszászi kövezésen (25 fkm) és a jánoshidai zúgónál (39 fkm) összesen 53 példányt fogtak. 

A Tarna öt kilométerrel Jásztelek felett torkollik a Zagyvába. A Tarna jászjákóhalmai szakaszán (0,9 fkm) 2023. 09. 08.-án 2 kifejlett meg három fiatal példány, majd öt nappal később a jászjákóhalmai zúgónál (2,2 fkm y720824 x243147) nyolc adult egyed és hét ivadék került kézre, de Jászdózsánál (8 fkm) és feljebb nem találták meg a Tarnában. 

„Ennek ellenére az adatok azt mutatják, hogy a csupasztorkú géb már megtelepedett a Zagyva vízrendszerében” – olvasható a jelentésben.   

Hozzátették: Csongrád és a tarnai lelőhely között a távolság 153 fkm. Mivel a Maroson vízfolyással szemben évente ötven folyamkilométert is képes volt megtenni ez a faj, öt év alatt itt is feljuthatott önerejéből Jászjákóhalmáig.

A folyami géb a Tarnában nyolc év alatt jutott el a torkolattól Aldebrőig (43 fkm). A csupasztorkú géb valószínűleg jóval rövidebb idő alatt fogja megtenni ezt a távot. 

A magyarországi vízrendszerekben hét gébfaj él (folyami géb, tarka géb, Kessler-géb, kerekfejű/feketeszájú géb, csupasztorkú géb, kaukázusi törpegéb, amurgéb). Ezek közül csak legutóbbi számít a hatályos törvény értelmében inváziósnak, a másik hat spontán jövevényfajként van meghatározva. 

Egyes haltani kutatók azonban másként látják a helyzetet, és 2022-ben, a Rosalia kézikönyvek sorozatban megjelent Özönállatfajok Magyarországon című kiadványban összesen 118 állatfajt mutatnak be, amelyeket inváziósként írnak le, köztük megtalálható mind a hét gébfaj.

Korábban szerepelt a tarka géb és a folyami géb is a védett fajok listáján, de ez mára megváltozott. A halkutatók minden horgászt arra kérnek, hogy ne engedjen vissza egyetlen gébet se. 

Ha bajban vagy a magyarországi gébek felismerésével, akkor ajánljuk a nagy gébhatározót ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Pecaverzum/Sallai Zoltán, fotók: Szepesi Zsolt)