Újabb halfajfejtörőt kapott a Magyar Haltani Társaság (MHTT).
Nem csoda, ha valaki a fenti képen látható haltól első látásra megijed, főleg tudva azt, hogy Magyarországon került egy pecás horgára.
Hogy ez így történt-e azzal, aki kifogta, azt nem tudjuk, de az biztos, hogy kételkedve szemlélte a furcsa kinézetű élőlényt. Olyannyira, hogy végül az MHTT-hez fordult.
„Egy ismerősöm fogott a hétvégén egy halat, aminek a beazonosításában kérnénk segítséget. Ezüstkárásznak néz ki, csak érdekes külsővel” – írta a fotót beküldő V. L.
Az MHTT válaszából kiderült, hogy valóban egy fiatal ezüstkárász (Carassius gibelio) látható a fényképen, de a hal több részéről is hiányzik a gyöngyházfényű guanin.
„A kopoltyúfedő alján és a testén egy hosszanti sávon még látszik a guanin ezüstös tükrözése, de a kopoltyúfedő felső részén és a hasi részen már átüt a kopoltyú sötétvörös és az izom pirosló színe. A guaninhiányt genetikai hiba okozhatja” – fogalmazott szakvéleményében az MHTT.
Mint ismeretes, a halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill. A szokásostól eltérő színezetet ezek hiánya vagy túltermelődése okozza.
Fénytelenségben szenvedő bodorkát fogtak egy Békés vármegyei csatornából. Nézd meg a halat ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)