2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Nagy a gikszer: kioldódhatnak a karsztvízszint fölé elhelyezett veszélyes anyagok

Nagy a gikszer: kioldódhatnak a karsztvízszint fölé elhelyezett veszélyes anyagok

Befejeződött a Dunántúli-középhegységben a karsztvízszint-emelkedést vizsgáló európai uniós projekt – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) az MTI-vel.

Hozzátették: a Dunántúli-középhegység fő karsztvíztárolója a túlzott kitermelés – 1960 és 1989 közötti – időszaka után, az 1990-es évek eleje óta regenerálódik és a karsztvízszint emelkedik. 

A fő karsztvíztároló regenerációja a túlzott kitermelés időszaka után önmagában tekintve kívánatos jelenség, ugyanakkor problémákat is okoz – írták.

Az OVF a karsztvedelem.ovf.hu oldalon a projekttel kapcsolatban azt írta, a karsztvízszint csökkenése, majd visszaemelkedése jelentős változásokhoz vezet, például a karsztvíz elönt olyan területeket, amelyeknél erre nem készültek fel, vagy – különösen a peremeken – a felszínre bukhat a karsztvíz és megfelelő vízelvezetés hiányában akár lakott területeket is veszélyeztethet. 

Emellett a felhagyott mélyműveléses bányák víz alá kerülése felszínmozgásokat indíthat el – például Dudar vagy Várpalota környezetében –, illetve ronthatja a térségi ivóvízbázis vizének a minőségét.

Hozzátették: az elmúlt 40-50 évben az akkori lesüllyesztett karsztvízszint fölé elhelyezett hulladékokat, veszélyes anyagokat eláraszthatja az emelkedő karsztvíz, és a kioldódható anyagok nagymértékű kockázatot jelentenek. 

Az emelkedő karsztvízszint emellett a területek, vízfolyások, ökoszisztémák állapotát alapvetően változtathatja meg, és a karsztvízszint emelkedése a Hévízi-tó kedvező hozamemelkedése mellett a hévízi termálkutak és a forrásbarlang kevert vizének hőmérséklet-csökkenésével járhat.

A karsztvízszint emelkedése és a vízszintemelkedés miatti káros jelenségek miatt már évek óta jelzi panaszait több érintett önkormányzat is, mint Tata, Bodajk, Fehérvárcsurgó, Csór, Várpalota-Inota, Öskü, Pápa-Tapolcafő – írták.

Az Európai Unió 400 millió forintos támogatásából megvalósuló projektben felmérték a Dunántúli-középhegység karsztvízállapotát, és elkészült egy modell is, amely előre jelzi a karsztvíz szintjének alakulását. 

Meghatározták, hol okozhat környezetvédelmi, természetvédelmi, földtani, vízkészlet-gazdálkodási problémát a karsztvíz emelkedése, megoldási és hasznosítási javaslatokat dolgoztak ki. A projektben emellett felmérték az észlelőhálózat állapotát is, ez alapján javítják, fejlesztik a hálózat elemeit.

A projekt eredményeinek felhasználásával a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek intézkedései megalapozottabbak és költséghatékonyabbak lehetnek – emelte ki az OVF az MTI-nek küldött közleményében.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünkön az Aggteleki-karszt területén található Aggteleki cseppkőbarlang, kép forrása: Wikipedia)