Az elmúlt évek egyre enyhébb időjárása a horgászatot is négyévszakos tevékenységgé formálta, hiszen ma már egyre ritkábbak a hosszan tartó nagy mínuszok. Míg egy évtizeddel ezelőtt ritkaság számba ment, hogy valaki december, január környékén kimenjen pontyra horgászni, addig ez ma sokkal gyakoribb jelenség. Két horgász mesélt a Sokszínű Vidéknek a téli pecázásról.
A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) oldalára még december 30-án is kikerült a nyolc kilós csuka mellett egy 22 és egy 16 kilós gigaponty.
Télen klasszikusan ragadozókra horgásztak a pecások, ilyenkor fogták jégről a csukákat, süllőket. Az enyhe idő miatt most már lehet fogni másféle halakat is. Míg néhány évtizede gyakorlatilag minden évben rendszeres jelenség volt, hogy befagytak a természetes vizeink, addig ma már ez is egyre ritkább jelenség. A Balaton legutóbb nyolc évvel ezelőtt fagyott be teljesen.
„A téli időszakban a vizek hőmérséklete lecsökken, a halak ilyenkor a melegebb vízrétegek felé húzódnak, a mélyebb területekre, a meder közepe felé, és általában csoportosan keresik fel ezeket a helyeket. Ezt hívják vermelésnek. Amikor enyhül az idő, akkor aktívabban is táplálkoznak, ilyenkor érdemes horgászni rájuk. A ragadozó halakat pedig különböző akadályok, akadók, medertörések mellett lehet ugyan úgy fogni, mint a melegebb időszakokban” – mondta el a Sokszínű Vidéknek Jéger Szabolcs, a Szegedi Herman Ottó Horgászegyesület ifjúsági referense, a The Fishing and Hunting csatorna műsorvezetője.
A szakember a technikával kapcsolatban kitért arra, hogy ha békés halas horgászatról beszélünk, akkor ebben az időszakban kisebb horgokkal, kevesebb etetőanyaggal, vékonyabb, könnyebb felszereléssel és sokkal pontosabban kell horgásznunk.
„Ha már csak néhány fok van, de süt a nap, akkor egy fekete kabátban egészen kellemes lehet kiülni a partra. Szeles, csípős időben jobban elgémberednek az ujjak, ilyenkor már nem olyan nagy élvezet a pecázás” – mutatott rá Jéger Szabolcs.
Ami pedig a vizeket illeti, az intenzíven telepített horgásztavak esetében ilyenkor is nagy eséllyel foghatunk halat, jellemzően pontyra szoktak menni a pecások. Már nagyon népszerű a method feeder technika, ami ebben az időszakban még inkább segít halat fogni. A folyókon nehezebb a helyzet, ott ügyesebben kell megválasztani a horgászhelyet.
„Ha felmelegszik az idő, azt is figyelembe kell venni, hogy a vizek lassabban melegednek, így hiába érzi már kellemesnek az időt a parton a horgász, a hal még lehet, hogy közel sem ficánkol olyan lelkesen” – tette hozzá Szabolcs, aki a finom felszerelés mellé élő csalit javasol kis horogra, vékony előkével.
Ha pedig egy órán belül nem érkezik kapás, akkor érdemes más helyet felkeresni. Jó helyek ilyenkor a kikötők, az öblök.
„Az igazi pecásnak – ahogy nekem is – a szezon egész évben tart. Aki tudja, hogy mit kell keresni, az télen is megtalálja a halakat. Egy-egy séta a vízparton, és ha nyitott szemmel járunk, bizony ilyenkor is láthatunk halakat forogni, ami arra utal, hogy itt a horgásznak van mit keresnie. De a vízimadarak jelenléte is beszédes” – erről már Erdős Attila, a Szigetközi Horgász Blog üzemeltetője mesélt, aki azt javasolja, hogy vegyük figyelembe, nem ugyanaz a hőérzet a lakásból kilépve, mint a Duna-parton, ezért a réteges öltözet, a thermo ruházat fontos alapja a téli horgászatnak.
„Én a Szigetközben, illetve a Dunán horgászom. A tapasztalatokat ennek függvényében tudom megosztani, mert minden vízen más és más módszer működik” – szögezte le.
A felszerelés tekintetében Attila is a legérzékenyebb készséget ajánlja, hiszen a hideg vízben a halak sokkal finomabban táplálkoznak. Etetőanyagokban és csalikban sokkal inkább az aromák és színek kerülnek előtérbe, nem pedig a mennyiség.
„A hideg, letisztult vizekben, leginkább a tavakon, hamar túletethetjük a halakat. Inkább kevesebb, de jó minőségű etetőanyaggal lehetünk eredményesek, amit bőségesen aromázzunk is” – tanácsolta.
A halfajok tekintetében a horgász elmondta, hogy a csukán, keszegen, pontyon kívül a téli pecákon a süllő és balin lehet még az ügyes pergető horgászok zsákmánya, de néha-néha, főleg az érkező melegfrontok hatására még harcsa is horgunkra akadhat télen.
„Aki nagyon elvakult horgász, az a téli legzordabb estéken a menyhalak nyomába szegődhet, mert bizony ők ilyenkor a legaktívabbak. Egyébként azt mondanám, hogy a busa és amur kivételével minden halfajt meg lehet fogni télen is szabályosan, kellő kitartással és persze egy kis szerencse is kell hozzá” – vélekedett, osztva a megállapítást, hogy az utóbbi években a telek enyhébbek lettek, és ez hatással van a halak téli életére, a vermelésre is. Főleg a folyókon.
„A halak nem alszanak téli álmot sőt, folyamatosan mozgásban vannak és táplálkoznak. De szerintem már a tavakban is elmondható ez. Leginkább a nyugodtan áramló részeket keresik fel ilyenkor, ahol nem kell nagy erőfeszítéseket tenniük ahhoz, hogy táplálékhoz jussanak. A téli horgászataim helyszínét is ehhez igazodva választom meg” – oszotta meg tapasztalatait.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: pixabay.com)