A 2020-as évhez képest nyugodtnak mondható volt 2021 a balatoni halőrök számára. A tavalyi kiugrástól eltekintve azonban szépen növekvő trendet lehet látni évről évre a szabályszegések számában.
2021-ben az intézkedések után 403 esetben tettek feljelentést a balatoni halőrök, a szabályszegű horgászokra kiszabott pénzbírság pedig 11,8 millió forint volt – erről számolt be honlapján a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.).
Így alakultak a szabályszegések:
Itt pedig a kiszabott bírságok a feljelentések alapján visszakapott hatósági határozatok száma és az azokban kiszabott bírság összege (2014-2020. november):
A BHNp Zrt. a tavalyi év halőrzési összefoglalójában azt írja, hogy már nem kezelik külön a horgászrendi szabályszegéseket, és a kifejezetten enyhe szabályszegések kivételével ezekben az esetekben is feljelentést tesznek.
A legnagyobb számban előforduló szabályszegés 2021-ben az engedély nélküli horgászat lett. Ha összeadjuk az engedély nélküli és a területi jegy nélküli horgászatot, akkor a megdöbbentő 178 esetszámot láthatjuk.
(A szabályszegések típusait áttekintő táblázatban csak azok a szabályszegések szerepelnek, amelyekből legalább 10 intézkedés történt, és egy intézkedés akár több típusban is szerepelhet akkor, ha a feljelentett egyszerre több szabályszegést is elkövetett.)
A tavalyi év nyertes kategóriája – a megengedett horgászeszközöknél több készség használata – a harmadik helyre szorult vissza.
A jegyzőkönyveket áttekintve láthatjuk, hogy 49 esetben az ellenőrzött személy több szabályt is megsértett, ebből 7 esetben hármat is (ezek a számok az összefoglaló táblázatban is megjelennek). A feljelentett személyek közül húsz külföldi állampolgár volt.
Elmondhatjuk azonban, hogy az elmúlt évben – köszönhetően a világjárvány hatásainak – lényegesen kevesebb külföldi horgászott a Balatonon. A tavaszi éjszakai kijárási tilalom kifejezetten érezhető volt az ellenőrzött személyek számában.
A balatoni horgászrend szerint lehetőség van egyes szabályszegő horgászoktól hosszabb időre is megtagadni a területi jegy kiadását. Tavaly december elejéig ezzel a lehetőséggel 39 esetben élt a BHNp Zrt.
Új halőrök a Balatonnál
A BHNp Zrt. természetesvízi halgazdálkodási területe 62.800 hektár, amely két nagy tömbre különül el, a Balaton és a Kis-Balaton I. ütemre. Persze számos kisebb-nagyobb vízterület csatlakozik ehhez (Nyugati-övcsatorna, Hévíz-folyás, stb.) és csak a Balaton partvonala 235 kilométer hosszú.
Ezen a területen jelenleg nyolc halőr páros tevékenykedik általában párban, de természetesen előfordulnak olyan napok, amikor csak szólóban van szolgálat. A szolgálat rendelkezik páronként egy gépjárművel, kisgéphajóval és/vagy elektromos meghajtású csónakkal.
Az elmúlt esztendőben három halőrnek szűnt meg a szolgálati viszonya, amelyet rövid időre a szolgálati területek átszervezéssel, majd három új kolléga felvételével sikerült megoldani. Az új munkatársak mostanra rendelkezik a megfelelő képesítésekkel, egy új jelölt pedig már megkezdte a képesítések megszerzését.
Folyamatosan frissítik a halőri állomány technikai eszközeit, a horgászjegyek ellenőrzése is elektronikusan történik.
Beépülve a horgászok közé, álruhában ellenőriznek a halőrök. Még több infó ITT!
Öt év szabadságvesztés járhat a halakkal kapcsolatos törvénysértésekért. Tudj meg többet IDE KATTINTVA!
Hétéves csúcsot döntött tavaly az orvhálaszügyek száma. Részletekért KLIKKELJ IDE!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: BHNp Zrt.)