2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Hétéves csúcsot döntött tavaly az orvhálaszügyek száma

Hétéves csúcsot döntött tavaly az orvhálaszügyek száma

A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvényt az elmúlt hét évben 2021-ben szegték meg a legtöbben. Tavaly közel tíz százalékkal több eset jutott a hatóságok tudomására, mint egy esztendővel korábban.

2021-ben összesen 119 büntetőeljárás indult tiltott eszközzel, tiltott módon vagy kíméleti területen halfogásra irányuló tevékenységgel elkövetett orvhalászat vétség gyanúja miatt – közölte a Pecaverzum érdeklődésére a rendőrség. Egy egyszerű fejszámolással kimatekozhatjuk, hogy ez azt jelenti: átlagosan minden hétre több mint két eset jutott.

Megtudtuk, a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény hatályba lépése óta a nyomozó hatóságok csökkenést vagy az esetek rendkívül alacsony szintű stagnálását tapasztalják. 

Van azonban a tendencia alól kivétel is, ugyanis a Budapesti Rendőr-főkapitányság Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság illetékességi területén a kíméleti terület kijelölésének növekedése miatt az ügyek száma emelkedő tendenciát mutat. 

Az egyenruhások tapasztalatai szerint az elkövetők döntő többsége nem szándékosan horgászik a tiltott területen. Az ok az információ hiánya: nincsenek tisztában azzal, hogy bűncselekményt követtek el. A törvény nem ismerete azonban nem mentesít a büntetés alól. 

Évekre bontva így alakultak a számok (év/esetszám):

2013: 27

2014: 125

2015: 111

2016: 101

2017: 108

2018: 82

2019: 92

2020: 109

2021: 119

Jól látszódik – amit a rendőrség is írt –, hogy 2014-ben ugrottak meg nagyon az esetszámok. Akkor egyik évről a másikra több mint négyszer több ügy keletkezett. Azóta pedig 82 és 119 között ingadozik ez a szám. 

Az is kitűnik, hogy tavaly az egy évvel korábbi adatokhoz képest közel 10 százalékkal többször kellett intézkednie a hatóságoknak. A kereskedelmi célú halászat betiltása óta pedig a tavalyi évnél csak egyszer történt több kihágás, mint 2014-ben.  

Megállapítható továbbá az is, hogy az elmúlt hét esztendő legtöbb esetét tehát 2021-ben jegyezték fel. 

Az elkövetési módokat illetően a legkülönbözőbb technikákat alkalmazták a rapsicok. A rendőrség hosszasan sorolta, hogyan sértették meg a törvényt a bűnözők.

„Húzóháló, sorhorog, emelő-, nyakzó háló, halászháló, fenékhorog, horgászbot, véghorog, dobóvarsa, tápli, tapogató eszköz, szigony, csapóhorog, lesháló, dobóháló, és indult büntetőeljárás méreten aluli fogás, engedély hiánya, tilalmi idő alatti horgászat, valamint fogási napló hiányos vezetése miatt is” – részletezték. 

Egyes sajtóorgánumok korábban arról írtak, hogy újra divatba jött az elektromos halászat, ezt azonban a Pecaverzumnak a rendőrség határozottan cáfolta. „Elektromos halászati módszerrel elkövetett bűncselekmény 2021. évben nem vált ismertté” – nyomatékosították. 

A rendőrség jól működő munkakapcsolatot ápol a halászati társaságokkal, közös járőrszolgálatot látnak el, a halőri szolgálatok jelzései alapján a fokozott ellenőrzés eredményes felderítést mutat. 

Kérdeztük azt is, hogy milyen eszközökkel tudnak fellépni az orvhalászokkal szemben. „A rendőrség jól működő munkakapcsolatot ápol a halászati társaságokkal, közös járőrszolgálatot látnak el, a halőri szolgálatok jelzései alapján a fokozott ellenőrzés eredményes felderítést mutat” – válaszolták. 

Öt év szabadságvesztés járhat a halakkal kapcsolatos törvénysértésekért. Még több infó ITT!

Ne lepődjünk meg, ha kisszerszámos halászt látunk! Tudd meg, hogy miért IDE KLIKKELVE!

Fegyvert fogott a halőrre egy szegedi horgász. Részletekért KATTINTS IDE!

El akarták gázolni a halőrt a nyakzó hálós orvhalászok. Részletek ITT!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: police.hu)