A Tisza-tavon szeretett volna horgászni olvasónk, de horgászhelyét elöntötte a szennyvíz. A megdöbbentő felvételeket elküldte szerkesztőségünknek. (Cikkünket március 27-én frissítettük.)
Több mint tíz éve folyik súlyosan szennyezett víz a Tisza-tóba az Eger- és a Laskó-patakból. Erről egy tavalyi konferencián beszélt Teszárné Nagy Marianna címzetes egyetemi docens, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) regionális laboratóriumának vezetője.
A szomorú tény most újabb megerősítést nyert, ugyanis a Pecaverzum egyik olvasójától friss fényképeket kapott, amelyeken saját szemünkkel láthatjuk, hogyan is néz ki, amikor beszínezi a szennyezés a vizet.
„Csónakunkkal a folyó 410-es kilométertáblájával egy vonalban tartózkodtunk. Ezen a részen ér véget a Sarudi-öböl és a Kis-Tisza (Eger patak) itt folyik bele a Tiszába. A képeken jól látszik, hogy a teljesen tisztítatlan szennyvíz méretes szárazanyag-tartalommal együtt beteríti a folyó vizének teljes felszínét” – írta a március 18-án készült képekhez olvasónk, Kreiter László, akit telefonon is felhívtuk, hogy még több információt szerezzük.
Elmondta, többször horgásztak már azon a helyen, de máskor ilyen még nem tapasztaltak. Visszamentek másnap is, és sajnos a szennyezés még akkor is látható volt a vízben.
„A szerves hulladék elég nagy darabokban úszott, papírt nem láttunk a vízben. A Laskó-patak Sarud fölött folyik be a tóba, kíváncsi vagyok, milyen lehet a vízminőség a közelben található szabadstrandon” – tette fel a költői kérdést.
Kreiter László szerint a szennyvíztisztító meghibásodása vagy esetleg az állhat a háttérben, hogy a tó vize alacsony (főleg az öblökben), és a kis vízben nem tudott a kellőképpen felhígulni a beleengedett szennyvíz.
A fentebb idézett konferencián Teszárné Nagy Marianna egyébként kormányrendelet-módosítást szorgalmazott, mert szerinte a fekálindikátor szervezetek határértékeit – ahogy fogalmazott – „jó lenne valahogy bele szuszakolni”.
„A felszíni vizek mikrobiológiai monitorozását legalább a szennyvíztisztítók környezetében, tehát a bebocsátás felett és alatt lehetne kötelezővé tenni ebben a rendeletben” – hangsúlyozta.
A Pecaverzum az ügyben megkereste az érintetteket. Sajtómegkeresést küldünk a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft-nek, az Országos Vízügyi Főigazgatóságnak (OVF), illetve a Kötivizignek.
Amint érkezik érdemi válasz, közzétesszük.
FRISSÍTÉS: március 27.
Regált az OVF. Válaszuk IDE KATTINTVA olvasható el.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotók: Kreiter László)