A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége megkeresését követően végzett próbavásárlást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) egy tiszaburai horgásznál. A személyes kapcsolatfelvételt követően a megvásárlásra kínált halakat az ÁHSZ munkatársai a kiskörei hallépcső közelében, vízben kikötött állapotban találták, majd sikeres alkut követően meg is vásárolták. Meglepetésére a jogszabálysértő halárusnak a 250 ezer forintos vételár helyett tetemes bírság „ütheti a markát”.
A 250 ezer forintos ellenértékért egy 19 kilogrammos (85 centiméter hosszú), egy darab 6 kilogrammos (60 centiméter hosszú) és egy darab 5,5 kilogrammos (58 centiméter hosszú) tőpontyra tettek szert az állami halőrök – számolt be a honlapján a Nébih.
A sikeres üzletkötés azonban az eladó személy számára nem várt módon folytatódott. A pénz átadását követően a tiszai vízi rendőrök és az állami halőrök őt, valamint a halak kifogásában és eladásában közreműködő személyeket is feltartóztatták.
A Nébih mindannyiukkal szemben eljárást indított, melynek végén több százezer forintos halvédelmi bírságra számíthatnak.
Az eladásra kínált halak – mérlegelés és fotózás után – visszakerültek eredteti élőhelyükre, a Tiszába.
A Nébih közleménye végén felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon törvény tiltja a halgazdálkodási vízterületekről kifogott halak kereskedelmét. A jogszabály előírja azt is, hogy nyilvántartott halgazdálkodási vízterületről származó hal, haltermék vagy más hasznos víziállat kereskedelmi forgalomba csak fogási tanúsítvánnyal kerülhet.
Ezenkívül a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége által kiadott 2022. évi horgászrend is a következőképpen rendelkezik: „A kifogott (elvitelre szánt) hal a vízparton más horgásznak nem adható át, nem ajándékozható el, nem adható el, kereskedelmi forgalomba nem hozható, állatok takarmányozására nem használható.”
Jogosulatlan halászattal, horgászattal, illetve állami halőri szolgálat feladatvégzését érintő bejelentését az alábbi e-mail címen lehet megtenni: [email protected].
A bejelentéshez az alábbi adatokat kell megadni:
- Megye, település, vízterület (lehetőség szerint pontos, víztérkód) megnevezése
- Bejelentő neve (nem kötelező)
- Címe (nem kötelező)
- Elérhetősége (telefon, e-mail cím) (nem kötelező)
- Bejelentett adatok megadása (ki, hol, mikor, mit?)
11 kilós pontyot rejtegettek a kocsijukban a tolvaj horgászok. Részletek IDE KATTINTVA!
Áder Jánoshoz fordul egy megyei elnök a halőrök jogkörének bővítése érdekében. Tudd meg, miért IDE KLIKKELVE!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Nébih)