Sokszor a tapasztalt horgászok sem tudják első blikkre felismerni a kifogott halat, főképp hogy sok esetben a pikkelyek számolgatásával derülne ki, hogy mi is a zsákmány. Ezért is érdemes követni a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatát, amelyben ezúttal az volt a kérdés, hogy jászkeszeget vagy leánykoncért sikerült-e horogra csalnia a pecásnak.
A fényképet beküldő horgász nem volt büszke arra, hogy nem tudta meghatározni, mit fogott.
„Elnézést a nem teljesen megfelelő képért, de az esti fotószortírozásnál lettem figyelmes rá, hogy ez a hal nem feltétlenül az, amire gondoltam/gondolok, ezért szeretnék egyértelmű határozást kérni. Bevallom, még szégyellem is, hogy ez dilemmát okoz, de a halat nem tudom egyértelműen sem koncérnak sem pedig jásznak azonosítani” – fogalmazta meg levelét a horgász, aki olyannyira nem szerette volna felfedni a kilétét, hogy arra kérte az MHTT-t, szakítson a szokásával, és a monogrammját se tüntesse fel a levél végén.
„A szájra nem igaz, hogy félig alsó állású, az oldalvonalon pedig a retusált képen 49-nél több pikkely számolható, tehát a leánykoncér kizárható” – kezdte válaszát a MHTT, amely most is számítógépes trükköt alkalmazott, és a pecás kezével eltakart pikkelyeket láthatóvá tette.
Ezt követően rátértek a jászkeszeg ismertetőjegyeire, méghozzá Harka Ákos és Sallai Zoltán Magyarország halfaunája című könyvéből idézve. (A kötetnek egyébként idén jelenik majd meg a második, bővített kiadása.)
„Mérsékelten magas hátú, oldalról lapított hal, hát- és hasvonala hasonló mértékben ívelt. Hátúszója, melyben 8–9 osztott sugár van, kicsivel hátrébb kezdődik, mint a hasúszók. Farokalatti úszójának a szegélye homorú, magát az úszót 9–10 elágazó sugár támasztja. Feje és szeme közepes nagyságú, szája viszonylag kicsi, csúcsba nyíló. Szájszöglete nem éri el a szem elejének vonalát” – olvasható a jellemzés, amely végül kiemeli, hogy a jászkeszeg pikkelyei aprók, de elég erősen ülnek, számuk az oldalvonal mentén 55–60, és az idősebb példányok alsó úszói sötétvörösek.
Ezek a mondatok – összegzett az MHTT – viszont mind illenek a halra, tehát ez egy jászkeszeg (Leuciscus idus).
Ha nem ismerünk fel teljes bizonyossággal egy halat, akkor a helyes eljárás, ha visszaengedjük. És persze érdemes lehet időről időre felfrissíteni a tudásunkat a halakat bemutató weboldalak, könyvek, vagy akár a horgászvizsga tananyagának a böngészésével.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)