![Tisztázták, kié a haltetem és a nádhulladék a balatoni strandokon](https://pecaverzum.hu/upload/articles/thumb_850x565_crop3_80/doglott-hal-pixa-163_77.jpg)
A partvédőműre és a part 8-10 méteres közelségébe sodródott hulladék, nád eltávolítása is a strandüzemeltető feladata, a haltetemé akkor, ha az már a partra került – hangzott el a déli parti strandok üzemeltetőinek második fórumán.
Az összejövetelt a siófoki strandokat fenntartó Balaton-parti Kft. ügyvezetője, Kósz Ágota kezdeményezte. A második tanácskozáson a házigazda Siófok mellett Balatonberény, Balatonfenyves, Balatonmáriafürdő, Balatonvilágos, Szántód és Zamárdi strandjainak üzemeltetői vettek részt – számoltak be a siofok.hu-n.
Előadást Kravinszkaja Gabriella, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője, továbbá a balatoni vízirendészet két osztályvezetője, Verb István és Lengyel Tibor tartott, de megosztotta tapasztalatait Németh Balázs, az életmentéssel foglalkozó civil szervezet, a Déli Part Kft. tulajdonosa is.
A siófoki képviselő-testület novemberi ülésén merült fel a téma: a vízből kisodródott haltetemeket és a nádat is az önkormányzati kft. emberi szedik ki a kövek közül, holott nem biztos, hogy az ő feladatuk lenne.
„Tisztáztuk, hogy a Balaton-parti Kft. feladata a partvédőműre vagy partközelbe került hulladék, nád eltávolítása, illetve hogy a haltetemé akkor, ha már partra került. Az eddigi gyakorlatunkon tehát nem kell változtatnunk. Ami a haltetemeket illeti, a vízből a halgazdálkodási társaságnak kell kiszedni a döglött halat, de strandjainkon eddig is megtettük, hogy amint haltetemet észleltünk, eltávolítottuk, hiszen strandszezonban nem várhatunk addig, amíg a halgazdálkodás emberei odaérnek” – nyilatkozta Kósz Ágota a strandüzemeltetők a minapi tanácskozása.
Az első tanácskozásuk után kérdőíves felmérésen mondtak véleményt a strandüzemeltetők, hogy mely témák érdeklik őket a legjobban; a kiértékelés alapján ezek a vízimentés, a hatósági ügyek, a fejlesztést segítő pályázati lehetőségek, az érdekképviselet és a kommunikáció.
„Felvetődött, hogy készüljön egy közös imázsfilm, amely valamennyi déli parti strandot népszerűsítené – folytatta a Balaton-parti Kft. ügyvezetője. – Hatósági előírás, hogy hány vízimentőt kell foglalkoztatni, társaságunk kilenc főt alkalmaz a szezonban. Németh Balázs szerint fontos volna, hogy a vízimentők mindenütt egységes ruházatot viseljenek, hogy könnyebben elérhetők legyenek. Minden strandot érintő szezon eleji téma az is, hogy – ugyancsak hatósági szabályozás miatt – nem esik egybe a strandnyitás és a hivatalos fürdési idény kezdete. Ez utóbbi időponttól vannak például bóják és vízimentők, addig úgynevezett »szabadvízi fürdőzés« lehetséges.”
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)