2024. április 28. vasárnap | Valéria
Aktuális

Több folyón is árhullám alakult ki

Több folyón is árhullám alakult ki

Több magyar folyón is árhullám alakult ki, számos folyószakaszon árvízvédelmi készültséget rendeltek el.

A Felső-Tisza vízgyűjtőjén a hét közepétől kialakult erős ciklonális időjárási tevékenység hatására jelentős mértékű vegyes halmazállapotú csapadék esett. Az elmúlt három nap alatt a lehullott csapadék mennyisége Kárpátalján megközelítette, míg hazai területen meghaladta a sokéves novemberi átlagot – számolt be a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Fetivizig).

December 3-i, vasárnapi tájékoztatásuk szerint az elmúlt 24 órában is folytatódott a csapadék tevékenység a vízgyűjtőn, melynek következtében átlag 20-25 milliméter, zömében eső esett, és a hóolvadás is folytatódott. Ennek hatására újabb árhullám indult el a felsőbb folyószakaszokon. 

A Tiszán három nap alatt 4,5-5 méteres vízszintemelkedés következett be. A folyó végig árad, vasárnap reggel 6 órától Vásárosnamény és Tiszabecs közötti, összesen 87 kilométer hosszú árvízvédelmi szakaszon I. fokú árvízvédelmi készültség lépett érvénybe. 

A Szamos-folyó is árad, néhány nap alatt Csengernél 3 méteres vízállás-emelkedést észleltek. A hazai szakaszon további, egy méteres áradás várható, de a vízszint nem éri el a készültségi szintet.

A Túr-folyó is árad, vasárnap délben I. fokú árvízvédelmi készültség elrendelése vált szükségessé mintegy 76 kilométer töltés mentén.

A Kraszna-folyót sem kerüli el az áradás, a Fetivizig előrejelzése alapján a vízállás megközelíti az I. fokú készültségi szintet. 

Az árvízvédelmi készültséggel érintett védvonalak mentén fokozott figyelőszolgálatot látnak el a vízügy munkatársai – közölték. 

Az eső hatására megjelentek a belvízzel borított területek, a Fetivizig Tiszabercel és Tiszaszalka térségében készültség fenntartása mellett belvízi szivattyúzást végez. 

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzése szerint a következő napokban hidegre forduló és kevésbé csapadékos időjárás hatására csökkenni fog az árhullámok utánpótlása.

Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (Émvizig) is közleményt adott ki vasárnap. Mint írták, a külföldi vízgyűjtők közül is a Sajó, a Hernád, a Bódva, a Bodrog, valamint a Felső-Tisza vízgyűjtőjén várható csapadéktevékenység (havazás). A pénteken lehullott csapadékból és az olvadásból kialakult árhullámok levonulóban vannak.

A Tarnán szombat éjszaka folyamán Tarnaörsnél is bekövetkezett a tetőzés, a Tarnaörs alatti szakaszon még folytatódik a vízszintek emelkedése.

A szombaton hullott újabb esők és az ezzel párosuló olvadás hatására ismételten árhullámok alakultak ki Tarna felső szakaszán. Az árhullám magassága mind Siroknál, mind Verpelétnél elmaradt az előző napitól. Verpelétnél az éjszaka folyamán 205 centiméterrel következett be a tetőzés, amely 13 centiméterrel maradt el a korábbi magasságtól.

A vízszint Tarnaméránál emelkedik, Tarnaörsnél egyelőre még stagnálnak a vízállások, de ebben a szelvényben is emelkedés volt várható vasárnap. Ismételt árhullám vonult le a Gyöngyös-patakon is. A vízfolyáson Gyöngyöshalásznál 148 centiméteres tetőző érték alakult ki szombaton késő este.

Esőzésből, illetve olvadásból keletkezett árhullámok alakultak ki a Sajó-folyó felső szakaszán és a Bódva vízfolyáson is. A szlovákiai mellékvízfolyások vízszintjei már apadó tendenciát mutatnak. 

Árhullámok alakultak ki a Felső-Tiszán, illetve mellékvízfolyásain is, vízszintemelkedések jellemzőek a Szamoson, a Krasznán és a Túron is. 

A Bodrogon is vízszintemelkedések várhatók, a hazai szakaszon I. fokú készültségi szint alatti vízállásokkal.

Az Émvizig három belvízvédelmi szakaszán (08.01. számú Laskó-csincsei, 08.02. számú Tiszavalk-sulymosi, 08.07. számú Tiszakarád-ricsei,), összesen 9 darab szivattyútelepen van érvényben belvízvédelmi készültség. A belvízzel borított terület nagysága 1155 hektár.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)