A békalencsés parti régióban 35 egyedet, köztük fiatal példányokat is azonosítottak, ami a faj túlélésére ad reményt.
A vízrendezések és az inváziós fajok térnyerése miatt a lápi póc Kárpát-medencei állományai a 20. század végére jelentősen megfogyatkoztak.
Ráadásul e fokozottan védett közép-dunai endemizmus korábbi jelentős nagyságú elterjedési területe feldarabolódott, a megmaradt állományai jelentősen elszigetelődtek egymástól. A faj számos területről eltűnt, így sokáig kipusztultnak hittük a Rába vízrendszeréből is.
Ezért jelentett meglepetést a faj 2013-as újbóli előkerülése a Rába egyik Sárvár melletti holtmedréből – számolt be a Magyar Haltani Táraság (MHTT) honlapján Takács Péter és Bakos Botond.
Mivel az első adatközlés óta több mint egy évtized telt el, és hogy csupán egyetlen pócpéldány előkerüléséről volt híre a kutatóknak, fontosnak tartották a holtmeder ismételt vizsgálatát.
A 2024 augusztus 1-jén elvégzett felmérés során a holtmeder északi, alsóbb részéről számos igen eltérő környezeti igényű faj (pl. ezüstkárász, széles kárász, vörösszárnyú keszeg, tükörpontyivadék, halványfoltú küllő) mellett a lápi póc is előkerült.
A megfogott 35 pócegyed túlnyomó részét a csupán néhány centiméter mély, békalencsével borított parti régióban találták meg.
A nagyobb testméretű, kifejlett egyedek mellett számos 2–3 centiméteres juvenilis példányt is fogtak, így elmondható, hogy a vizsgált Rába-holtmederben a lápi pócnak jelenleg stabil és jelentős állománya él.
A 2023-ban az év halának megválasztott lápi póc fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
Minden, anit a lápi pócról tudni kell, IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT)