Egy pecás csalihalfogás közben küszt fogott, de úgy döntött, nem kezd el rablózni vele. A döntés remeknek bizonyult, hiszen nem szélhajtó, hanem sujtásos küsz akadt a horgára, amely a snecivel ellentétben védett halnak számít.
„2024. november 1-jén csalihalfogás közben sikerült pár darab ilyen halat is fognom a Maros klárafalvai szakaszán. Úgy gondolom, hogy sujtásos küsz lehet, de kérném az önök válaszát is” – írta a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam” rovatának írt levelében F. Á.
A horgász tippje tökéletes volt, a szakértők ugyanis a következőket írták a fogásról:
„A megnyúlt test, a közepesen magas hát, a kicsi, csúcsba nyíló száj, a mellúszók narancsszínű töve, a hal oldalán végighúzódó kékesszürke sáv, valamint az oldalvonal mentén húzódó dupla fekete pontsor alapján a képen látható hal egy védett sujtásos küsz (Alburnoides bipunctatus).”
A Magyarországon őshonos, de nem fogható halfajokat bemutató cikkünkben azt írtuk, hogy a sujtásos küsz természetvédelmi értéke 10 ezer forint.
A hal Európa nagyobb folyóinak és bővizű patakjainak hegy- és dombvidéki szakaszain fordul elő.
Nevét az oldalvonala mentén található dupla pontsorról kapta, melyek mintegy sujtásként húzódnak végig testén.
A test középvonalában egy 3-4 pikkely szélességű, kékes-lilásan irizáló sáv található, ami nász idején még kifejezettebb.
Szaporodása május-júniusra esik, köves és homokos aljzatra egyaránt leívik. Testhossza csak igen ritkán haladja meg a 12 centimétert.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT/Pecaverzum)