2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Tudás is kellett az egymilliós aranyhal kifogásához – ezt csinálja a pénzzel a világbajnok horgász

Tudás is kellett az egymilliós aranyhal kifogásához – ezt csinálja a pénzzel a világbajnok horgász

A nyereményjáték utolsó előtti percében fogta ki az egymillió forintot érő aranyhalat Smányi Szabolcs, kétszeres világbajnok versenyhorgász Szegeden, az 55. Szegedi Ifjúsági Napokon (SZIN). A Pecaverzumnak elárulta, hogy mi vezetett a sikerhez, mert azért egy kis szakértelem is kellett ahhoz, hogy a megjelölt aranyhal horogra akadjon.

Már a harmadik éve, hogy a SZIN szervezői a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetségének (HECSMSZ) közreműködésével felállítottak egy 1000 négyzetméteres tavat, és meghirdettek egy játékot: aki a fesztivál ideje alatt kifogja az egyedi azonosítóval ellátott aranyhalat, egymillió forint üti a markát. 

Az első két évben nem sikerült senkinek sem megkaparintania a főnyereményt, idén azonban szó szerint az utolsó előtti percben elvitték. Ráadásul nem is akárki, hanem egy kétszeres világbajnok versenyhorgász.

„Majdnem ki sem tudtunk menni, mert az előző buliból éledeztünk fel. Aztán csak rávettem a barátaimat, hogy meg kellene neki adni az esélyt – nyilatkozta a Pecaverzum megkeresésére Smányi Szabolcs.

Mindegyik nap kint voltak a SZIN-en, és az eredeti terve az volt, hogy minél hamarabb próbálkozik a 60 perces horgászattal, amelyet minden fesztiválózónak biztosítottak a Partfürdő tómedencéjénél.

„Úgy gondoltam, hogy az elején még a halak nem lesznek úgy megszurkálva, és nagyobb lesz az esély rá, hogy kifogjam az aranyhalat, de úgy tűnik, hogy nem” – árulta el.

Olyannyira nem sikerült hamar eljutni a tóhoz, hogy ténylegesen az utolsó órában érkezett csak meg. Augusztus 26-án, szombaton 19 óráig lehetett a játékon részt venni, és Szabolcs 18 órakor kezdte a pecát. 

Mindenki egyenlő tárgyi feltételekkel indult, mert csak azzal lehetett horgászni, amit adtak, ez pedig egy teleszkópos, orsós bot volt úszós szerelékkel. Csalinak kukoricát használhattak az egymillió forintos aranyhalra pályázók.

„Próbáltam keresni egy olyan részt, ahol nem volt hínár és vízi növényzet. A kapott szereléken az egybehúzott ólmokat kicsit szétszedtem, megmértem a vízmélységet, és egy pici szem szem kukoricával csaliztam, olyannal, amelyet a kicsi aranyhal is fel tud venni. Ennyi volt benne igazából szerintem a tudás” – vázolta a taktikát Szabolcs, aki már pár perc alatt megakasztott egy aranyhalat.  

„Azt hittem, hogy elsőre megvan, mondtam is a barátoknak, hogy meg is érkeztünk. Aztán jöttek a hitelesítők, és közölték, hogy ez nem a megjelölt hal, nincs benne az azonosító” – fagyott le Szabolcs arcáról a mosoly.   

Ezt követőn még fogott még egy kis koi pontyot, majd egy kárászt, és 18:58-kor köszöntött be a ténylegesen aranyat (vagyis egymillió forintot) érő hal, amelyet a biztonság kedvéért meg is szákolt. 

„Először nem is vettem észre, a cimborám hívta fel a figyelmem, hogy ott fityeg rajta a kis biléta. Jöttek a halőrök, már fogták a fejüket, hogy ez a fehérorrú. Aztán megérkezett a hitelesítő, aki tudta a számkombinációt, egy hat jegyű számot. Mint a lottósorsolásnál, olyan volt, néztem a számokat, ő pedig sorolta. Hát mondom, ez talált” – emlékezett vissza a történtekre Smányi Szabolcs.

Azt is elmondta, hogy mivel a Partfürdő tómedencéje már három év áll, azóta kialakult az ökoszisztéma, a halak is leívtak, így darabszámra sok úszkál a vízben, ami csökkentette a jelölt aranyhal kifogásának esélyét. 

„Nem akartam elhinni, úgy voltam vele, hogy tuti valami szívatás. Ilyen nem létezik, hogy pont én fogjam ki” – mesélte Smányi Szabolcs, aki a halőröket is ismerte korábbról, ezért fordult meg a fejében, hogy csak meg akarják tréfálni. 

Most már kezd felocsúdni, de valójában csak akkor fogja elhinni, mi történt vele, ha ténylegesen megérkezik a pénz a számlájára, a SZIN szervezői ugyanis azt ígérték, hogy utalni fogják az egy „miskát”.

Smányi Szabolcs 2018-ban az U15-ös korosztályban csapatvilágbajnoki ezüstérmet szerzett. 2021-ben már az U20-asok között csapatban aranyat, egyéniben bronzot akasztottak a nyakába. 2022-ben csapatban az U20-as mezőnyében címet védett a világbajnokságon, míg idén csapatban ezüstérmet nyert. Jövőre már az U25-ösök között fog versenyezni.   

Tanulmányait illetően most fejezte be Kiss Ferenc Erdészeti Technikumot ötödéven erdészeti és vadgazdálkodási szakon, de tervei szerint inkább apukája ácsvállalkozását szeretné továbbvinni. 

Az egymillió forint egyik felét félre kívánja tenni, míg a maradékot a versenyhorgászatra költi. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: SZIN FB-oldal, Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége)