A tapolcafői források vizéből 2018-ban újjáélesztett Pápai-Bakony-ér, Pápa egyetlen vízfolyása hamar benépesült halakkal.
Koller László korábban már beszámolt arról, hogy 2022-ig 17 halfaj került elő a patakból.
2024. március 11-én tovább gyarapodott a fajlista: ugyanis a vízfolyás Ötödik és Negyedik utca közötti szakaszán egy sujtásos küszt (Alburnoides bipunctatus) sikerült fognia – számolt be a kutató a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján.
Mivel 2020-ban és 2021-ben a Pápai-Bakony-ér vizét befogadó Kis-Sédből már előkerült ez a faj, feltehető, hogy a Horgas-éren és a Pápai Bakony-ér vízellátását közvetlenül biztosító övárkon keresztül jutott el ide.
„Ha így történt, további példányok felbukkanására is számítani lehet” – állapította meg a kutató.
A sujtásos küsszel Magyarországon védett fajként főleg a hegyi patakokban, sebes folyású folyókban lehet találkozni országszerte.
Nagyon hasonlít közeli rokonára, a sokak által csak sneciként ismert szélhajtó küszre. A sujtásos küsz szája azonban felső állású, a háta alacsonyabb és a mellúszójának a töve szürke.
Nevét az oldalvonala mentén található dupla pontsorról kapta, melyek mintegy sujtásként húzódnak végig testén.
A test középvonalában egy 3-4 pikkely szélességű, kékes-lilásan irizáló sáv található, ami nász idején még kifejezettebb. Szaporodása május-júniusra esik, köves és homokos aljzatra egyaránt leívik. Testhossza csak igen ritkán haladja meg a 12 centimétert. Természetvédelmi értéke tízezer forint.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)