Kutatóknak sikerült igazolniuk a leggyakoribb idegenhonos tízlábú rákfaj, a cifrarák (Faxonius limosus) téli aktivitását hazánk természetes vizeiben. Ez sajnos azt jelenti, további gyors és sikeres terjedésére lehet számítani.
Az észak-amerikai eredetű cifrarák (Faxonius limosus) első egyedeit az 1950-es években tógazdasági célból importálták hazánkba. Természetes élőhelyről 1985-ben fogták először a Duna egyik mellékágában – olvasható a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Facebook-oldalán.
Mint írják, a cifrarák kiváló alkalmazkodóképessége és az utóbbi évtizedekben tapasztalt gyors terjedése következtében hazánk leggyakoribb idegenhonos tízlábú rákfajává vált.
Sikeres terjedése mögött több szakértő feltételezte, hogy a cifrarák aktvitása az őshonos és egyes idegenhonos (pl. jelzőrák) decapodákkal ellentétben a vizeink lehűlésével sem szűnik meg.
A faj egész éves aktivitása a termálvízzel terhelt élőhelyeken ismert (pl. békásmegyeri Barát-patak) és a paksi atomerőmű hűtővizét befogadó vízterekben (halastavak, csatornák, a Duna fő- és egyes mellékágai), de téli aktivitását természetes, illetve természetközeli élőhelyen eddig nem dokumentálták.
A szakemberek hidrobiológiai vizsgálatai során a cifrarák aktivitását 2018-2022 között, november vége és március eleje között a Hármas-Körös békésszentandrási, a Sárvíz úrhidai, a Benta-patak tárnoki, az Ipoly szobi és vámosmikolai, továbbá a Ráckevei-Soroksári-Duna (RSD) dunavarsányi mintapontjain, illetve a Balaton keszthelyi medencéjének két kikötőjében regisztrálták.
A leghidegebb hónapokban aktív cifrarákokat változatos élőhelyeken sikerült megtalálni. A Hármas-Körösben, a Sárvizben és a Benta-patakban kőszórások lábazatánál, az Ipolyban sekély, gyors sodrású kavicsos mederben, az RSD-ben a parti nádas és a nyílt víz határán, a Balatonban pedig mély vizű kikötőkben mutatták ki aktív egyedeit 6 Celsius-foknál alacsonyabb vízhőmérsékleten.
A hazánk vizeiben megjelenő, esetenként jelentős egyedszámot elérő cifrarákállományok a természetvédelmi kockázatok mellett jelentős hatással lehetnek vizeinek teljes táplálékhálózatára és tápanyagforgalmára, így azok ökológiai állapotára.
A kutatók eredményei igazolják, hogy hazánkban a cifrarák télen is aktív, ez pedig nagyban hozzájárulhat további gyors és sikeres terjedéséhez.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)