A 2025-ös év első telepítéseként őshonos, védett halat telepített a Dunába a Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége (Kemhesz): száznál több, egy-másfél kilós kecsegét juttattak a folyóba Süttőnél – tájékoztattak honlapjukon.
Zoltai Dániel, a Kemhesz elnöke elmondta, a szövetség hosszú ideje folyamatosan telepít kecsegéket. Ezúttal 136 kilogrammot helyeztek ki.
Azt is közölte, hogy a Kemhesz tavasszal további 300 kilogramm kecsegét telepít majd.
A program célja, hogy a kellő nagyságú állományt elérve szigorú méret- és súlykorlátozás mellett a kifogott példányokat meg lehessen tartani. A populáció növekedését elősegíti, hogy az utóbbi időben sokat tisztult a Duna és a környezetre érzékeny kecsege jól érzi magát a folyóban.
Az egyedi azonosítóval való ellátás azt szolgálja, hogy információkat szerezhessenek a faj életmódjáról, szaporodásáról és viselkedéséről. A kifogott egyedeket a horgászok mérlegelés után visszaengedik a vízbe, azonosítójukat és a fogás helyét jelentik a Mohosznak.
A 2015-ben év halának választott kecsege a tokfélék családjába tartozó őshonos folyami hal, mely jellemzően a nagyobb folyók síkvidéki, alsószakasz-jellegű részén él.
Akár 1 méter hosszúra is megnőhet, egy méretes példány súlya elérheti a 6-7 kilogrammot is. Rovarlárvákkal, apró csigákkal, kishalakkal és növényi törmelékkel táplálkozik.
Mint ismeretes, a Mohosz 2021-ben indította el nagyszabású kecsegetelepítési programját. Akkor azt a célt tűzték ki, hogy 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab, 60 centiméter feletti egyedet megtarthassanak. Ez nem valósult meg, helyette védelmet kapott az amur a Dunán és a Tiszán.
Az országos kecsegerekordot Herr Mór tartja egy 9,20 kilogrammos, 105 centiméteres példánnyal, amelyet 2022. augusztus 14-én a Szentendrei-Dunából fogott.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Kemhesz)