
Az elmúlt napokban a Sugovica bajai szakaszán és a Duna, illetve mellékágai Komárom-Esztergom vármegyei részén busapusztulást észleltek. A helyileg illetékes horgászegyesületek elkezdték összeszedni a haltetemeket.
A Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége (Kemhesz) halőri szolgálatának munkatársai elkezdték begyűjteni a kezelésükben lévő Duna-szakaszon az elhullott busa és egyéb halak tetemeit.
Schmidt-Kovács Bence a Pecaverzumnak elmondta, csak április 19-én, szombaton öt mázsa tetemet szedtek össze a Kemhesz munkatársai az esztergomi sódergödörnél.
„A felmelegedő víz elkezdte feldobálni a tetemeket, a nagy szél pedig egy helyre fújja azokat. A mellékágakban, öblökben sokkal több az elhullott busa” – nyilatkozta a szakmai igazgató.
Hozzátette, az elpusztult halak döntő többsége busa, de elvétve találkoznak egy-egy ponttyal, keszeggel és csukával is.
A tetemeket leadták az ATEV Fehérjefeldolgozó Zártkörűen Működő Részvénytársaságnak.
A Kemhesz kollégái folyamatosan járják a vízpartot, és igyekeznek mindenhol cselekedni, ahol szükséges. A szakmai igazgató arra kérte a horgászokat, ha elhullott halakat látnak, haladéktalanul jelentsék be a szövetségnek.
Schmidt-Kovács Bence fontosnak tartotta megjegyezni, hogy ez egy teljesen természetes folyamat a tavasz során.
Tél végére a halak immunrendszere legyengül, ez kedvez a betegségek kialakulásának, amely a legyengült, elöregedett egyedek pusztulásához vezet.
Azokon a vizeken, ahol nagyobb mennyiségben élnek busák, a jelenséget fokozza a hideg vízi táplálékhiány, így rövid idő alatt nagyobb mennyiség pusztulhatnak el.
A szakemberek ezt a jelenséget egy szelekciós, biológiai folyamatnak nevezik, és zömében tavasszal fordul elő.
A Sugovicában is pusztulnak a busák
A Sugóparti Hírek oldalon olvasói fotók jelentek meg a part szélében heverő dögökről április 19-én.
Szintén aznap Várszegi Ildikó, az Aranyhal Baja Sporthorgász Egyesület elnöke bejelentette, hogy Hollósi Zsolt társadalmi halőrrel közösen a strandi részen összeszedtek harminc darab busát, amelyeket zsákokba raktak, majd elszállítottak.
„Ilyenkor nincs vízügyi szakember, nincs strandüzemeltető illetékes, akik összeszedjék és megtisztítsák a partot a bomlásnak indult haltetemektől. Ezért ezen a részen mi összeszedtük. Természetesen még lehet jó pár darab elhullására számítani. Minden tavasszal ez van. Egyébként a vízben élő és az elhullott hal is az állam tulajdona. Innen kiindulva lehet mutogatni” – fogalmazott Várszegi Ildikó.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Kemhesz)