2024. november 21. csütörtök | Olivér
Galériák

Pusztulnak a halak a Duna-Tisza-csatorna sűrűn benőtt szakaszán – fotókkal

Pusztulnak a halak a Duna-Tisza-csatorna sűrűn benőtt szakaszán – fotókkal

A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) közlése szerint a halőri szolgálat július 17-én, hétfőn az esti órákban a Duna-Tisza-csatorna középső szakaszán, a közelben lévő szennyvíztelep befolyója alatt szórványos halpusztulást észlelt.

Az RDHSZ közleményében azt írja, hogy elsősorban csukák és keszegek tetemeit találták meg. 

A helyszínen tapasztaltak alapján az adott szakaszon teljes keresztmetszetben, több száz méter hosszban elburjánzott a vízi növényzet. A sűrű és dús hínárszőnyeg teljesen meggátolja az amúgy is csekély vízáramlást. 

A meleg és a közeli szennyvíztelepből kifolyó – jobb esetben – tisztított szennyvizében található magas szervesanyag-tartalom kedvező feltételeket teremtett a vegetáció berobbanásának. A dús növényzet nappal ugyan oxigént termel, de a sötétség beállta után maga is oxigénfogyasztóvá válik, és így kora hajnalra oxigénhiányos állapotot tud előidézni – írta az RDHSZ.

A tapasztalt problémát a szövetség jelezte a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (Kdvvizig) szakembereinek, akik vízminőségvédelmi fokozat elrendelése mellett július 18-án kora reggel fel is vonultak a kritikus területre, és megkezdték a beavatkozást. 

2 darab Truxor kétéltűvel vágták a hínármezőt, valamint mozgásukkal jelentős légbekeverést is végeznek a szakaszon. Emellett kiépítettek egy mobil levegőztető állomást is, amely a szükséges mennyiségű oxigén pótlásáról gondoskodni fog a kritikus időszakban.

Az alsónémedi szennyvíztisztító telep bevezetése alatti szakaszon tapasztalt halpusztulásról beszámolt a Kdvvizig is.

Tájékoztatásuk szerint mintavevő munkacsoportjuk a késő délutáni, esti órákban a csatorna több pontján vízminőségi vizsgálatokat végzett, melynek eredményei azt mutatták, hogy a vízfolyás teljes hosszán magas vízhőmérséklet (27 Celsius-fok) és alacsony oldott oxigénszint (1-3 mg/l) jellemző.

A vízminőség javítása érdekében a Kdvvizig műszaki beavatkozásokkal igyekszik növelni a víz oxigénszintjét, és a megfelelő vízmozgást biztosítani, ezért július 18-án 8 órától III. fokú (legmagasabb) vízminőség-védelmi készültséget rendelt el az igazgatóság védelemvezetője. 

A beavatkozásokat a Kdvvizig mindaddig végzi, ameddig a vízminőségi paraméterek ezt indokolják. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: RDHSZ)