2024. december 3. kedd | Ferenc, Olívia
Halgazdálkodás

100 mázsa ponty telepítését tervezik a Velencei-tóba

100 mázsa ponty telepítését tervezik a Velencei-tóba

A Pátkai-tározóból töltik fel a tavat és építenek megkerülő csatornát is, s a horgászok is nagyon várják, hogy visszaálljanak a „békebeli idők”, akkor ugyanis intenzívebbé válhat a haltelepítés.

A halgazdálkodáshoz, horgászathoz alapvető szükséglet, hogy egy tóban legyen elegendő és megfelelő minőségű víz, ez sajnos a Velencei-tóra nem volt mindig igaz az elmúlt években – nyilatkozta el a mandiner.hu-nak a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Velencei-tavi kirendeltségének a vezetője –, így minden csepp víz növeli annak az esélyét, hogy mielőbb visszaálljanak a „békebeli” idők.

Pálinkás Imre kijelentette, a biztonságos vízállás elérése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy folytatni tudják a megszokott intenzitású haltelepítéseket. 

Persze évszakonként eltérő, hogy mekkora vízállás tekinthető optimálisnak, a legmagasabb értelemszerűen a tavaszi időszakban szokott lenni, a legalacsonyabb pedig szeptember végén, október elején. A két időpont között jó esetben átlag 30-40 centiméter a különbség, tavaly 50 volt, mert április közepén 102 centimétert mértek, az első őszi hónap végén pedig 53-at, mára szerencsére már 88 centiméternél tartunk – fogalmazott a szakember.

A kirendeltség-vezető szerint az idei tél eddig biztatóan alakul csapadék szempontjából. Azt reméli, ez lesz a jellemző a következő hetekre, hónapokra is, és amennyiben jövőre hasonló lesz a helyzet, akkor a mesterséges vízpótlással együtt regenerálódhat annyira a tó, hogy megvalósulhat az intenzívebb haltelepítés. 

Idén egyelőre azt tervezik, hogy kora tavasszal 100 mázsa háromnyaras, zömében fogható méretű pontyot tesznek a tóba, utána a vízállástól függ, mely fajok, mely korosztályai kerülhetnek sorra. Ha folytatódik a vízállás emelkedő tendenciája, akkor süllőt, csukát, balint is a megszokottnál nagyobb mennyiségben szeretnének – a ragadozók esetében ugyanis különösen súlyos volt a halpusztulás mértéke –, emellett szóba kerülhetnek más fajok, például keszeg, compó, széles kárász is. Ez utóbbiak telepítése attól is függ, a piacon sikerül-e beszerezni a kívánt mennyiségben ezeket az állatokat, illetve hosszabb távon a döntést turisztikai-horgászati szempontok is befolyásolják.

Az, hogy mennyi állat pusztulhatott el összesen, csak hozzávetőlegesen tudják megbecsülni a szakemberek – ez ugyanis  sok körülménytől függ –, de ebben az esetben az összegyűjtött tetemek mennyiségének átlag 2-2,5-szeresére tehető az összes veszteség. 

2020-ban volt egy jelentősebb augusztusi süllőpusztulás, ekkor több mázsa halat gyűjtöttek össze, 2021-ben két nagyobb hullám volt – az egyik június közepén, a másik augusztus 20-a előtt –, ennek következtében 11 tonna tetemet emeltek ki, ennek 80-85 százaléka keszeg volt, a többi főként amur, harcsa, busa és süllő.

Tavaly pedig július második felétől egészen szeptember végéig változó intenzitással jöttek a felszínre a halak, ekkor csaknem 4 tonna elhullott állatot – amelynek 85-90 százaléka harcsa volt, a maradék zömmel keszeg – szedtek ki a tóból.

A tervezett haltelepítésre és visszatelepítésre azért is nagy szükség van, mert a horgászok jelentős része – főleg azok, akik a ragadozó fajokat keresik – időlegesen máshol keresett horgászati lehetőséget, így csökkent a Mohosz jegybevétele is – jelentette ki Pálinkás Imre. 

Az, hogy más vizeket kerestek, nyilván nem róható fel nekik – mondja –, hiszen nem csupán az a probléma, hogy kevesebb volt a hal, de az extrém alacsony vízállás miatt a parti és a csónakos horgászat is nehézzé vált, több kikötőből nehezen lehetett kijutni a vízre, a pákozdi pedig ki is száradt. Bár a 2022-ben kitartó, békés halakra horgászók a tavon évtizedek óta nem látott méretű pontyokkal gyakran találkozhattak, így e halfajnál a fogásokra nemigen volt panasz.

Érdekesen alakult a horgászlátogatottság az elmúlt években. A Covid első hulláma után, 2020-ban 10-20 százalékos volt a növekedés a normál időszakhoz képest, 2021-ben viszont már 40-50 százalékos visszaesést tapasztaltak, ez a helyzet tavaly tovább romlott, 75 százalékkal kevesebben dobták ki a horgukat. Éves horgászjegyet az elmúlt évben mintegy ezren váltottak ki, holott korábban ez a szám a háromezret is elérte, az időszakos jegyeknél pedig még jelentősebb mértékű a csökkenés – adott tájékoztatást a kirendeltség-vezető.

Mint ismeretes, elkezdődött a Velencei-tó vízpótlása, egy elkerülő csatorna is épül. Részletek ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: pixabay.com)