A Dunába két helyszínen telepítettek egyenlő mennyiségben 10.000 előnevelt kecsegét, ennek a mennyiségnek a fele jutott az Alsó-Tiszába. A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) tavaly indította el nagyszabású kecsegeprogramját, a cél az, hogy a faj 2025-re fogható státuszba kerüljön.
Az elmúlt hónapban három megyei szövetség is telepítetett kecsegéket. Arról már korábban beszámoltunk, hogy a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetségének (KHESZ) lehetősége nyílt 50 kilogramm összmennyiségű, 15 dekagramm átlagtömegű egynyaras kecsege megvásárlására, amelyeket a Hármas-Körösbe helyeztek ki.
Ezen kívül még további kettő megyei szövetség három helyszínen valósított meg halasítást. A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége (HECSMSZ) közösségi oldalán arról számolt be, hogy június 29-én 5.000 darab előnevelt kecsegével gyarapodott az Alsó-Tisza halállománya.
A kiváló kondícióban lévő ivadékok kihelyezése a megyei halászati felügyelő jelenlétében történt a mindszenti komplejárónál.
Ezt megelőzően, június 16-án a Bács-Kiskun Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Bácshosz) hajtott végre kecsegetelepítést: a bajai Megafish Kft-től vásároltak 10.000 darab előnevelt példányt. A halakat két helyszínen engedték szabadon egyenlő arányban. Jutott belőle a Duna bajai és paksi szakaszába is.
Mint ismeretes, tavaly indította el a Mohosz nagyszabású kecsegeprogramját, amelynek célja, hogy 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab, 60 centiméter feletti példányt megtarthassanak.
A Mohosz kéri, hogy amennyiben egy horgász egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, súlyát, a vízterület nevét és víztérkódját a fogás pontos helyének megjelölésével (GPS koordináták vagy a legközelebbi település neve). Ezt követően természetesen az adatok rögzítését követően azonnal, kíméletesen helyezze vissza a vízbe. A halak hátúszója mögé, az izomzatba rögzítették a sárga színű haljeleket, amelyek egyik oldalán a Mohosz felirat, a másikon pedig egy egyedi sorszám látható.
A rögzített az adatokat és a fotót e-mailen a [email protected] címre vagy levélben a Mohosz postacímére (1511 Budapest, Pf. 7.) kérik eljuttatni a beküldő adatainak megadásával.
A program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyeremények, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyeket sorsolnak ki.
A horgászszövetség a telepítési programmal párhuzamosan a kecsege hazai állományát, a jelölt halak vándorlását az ezzel megbízott szakemberek által végzett állományfelmérő halászatokkal is rendszeresen monitorozni fogja, és az eredményeket közzéteszi majd.
A kecsege 1996 óta fokozottan védett hal Magyarországon, minden kifogott példányt vissza kell engedni.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: HECSMSZ)