2024. november 22. péntek | Cecília
Halgazdálkodás

A pontytelepítések visszafogásával tenné sokszínűbbé a halállományt a Mohosz

A pontytelepítések visszafogásával tenné sokszínűbbé a halállományt a Mohosz

2021-ben a telepített halak 91 százaléka ponty volt, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) ezt szeretné levinni 85-re.

Hosszú interjú jelent meg a Halászati Lapokban Dérer Istvánnal, a Mohosz főigazgatójával. Több témát is érintettek a beszélgetésben, amelynek elején Dérer a szervezet munkájáról, kihívásairól, terveiről beszélt. 

„Mi továbbra is úgy tervezzük, hogy a horgászok több mint 80 százaléka idén is ragaszkodik a hobbijához, így az idei pénzügyi terveinket teljesíteni tudjuk” – közölte a főigazgató. 

A haltelepítések kapcsán Dérer István arról beszélt, hogy csökkenteni szeretnék a ponty volumenét, és ez jelenleg egy kényes pontja a Mohosz és a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) együttműködésének.  

„A horgászok érdeke – amit a Mohosz következetesen képvisel – az, hogy sokszínű legyen a halállomány. Nem mindenki csak pontyot akar fogni. Ha ezt az igényt ki akarjuk elégíteni, akkor át kell strukturálni a gazdaságot, a termelést. Extenzívebb, többéves, a monokultúrát feladó tevékenységre van szükség, amihez kell az innováció, a gépesítés, stb. Akkor, amikor egy ágazat válságban van, és a megélhetésért küzd, akkor roppant nehéz egy ilyen feladatot keresztülvinni a rendszeren, pedig ennek a megvalósítási eszközrendszerét éppen az uniós, illetve a hazai támogatási források biztosítják, pontosabban biztosíthatják” – fogalmazott Dérer István.

Szerinte ahhoz, hogy „win-win helyzet” alakuljon ki – vagyis mindkét ágazat jól járjon – ahhoz fejben és termelésben át kell állni, és akkor középtávon már jönnek az eredmények. 

„Nem akarunk nagy dolgokat, kezdetben csak azt, hogy 100 egységből 85 százalék legyen a ponty, és 15 százalék a többi halfaj (ragadozók, keszegfélék). Ez érzékeny dolog, de a két szervezetnek folyamatosan foglalkozni kell vele, mert vagyunk már olyan viszonyban, hogy ne csak a szépről vagy csak rébuszokban beszéljünk” – jelentette ki a főigazgató. 

2021-ben az országban megvalósuló telepítések 91 százaléka, 4870 tonna ponty volt. A pontytelepítések után az egyre jobban megbecsült keszegfélék következnek, majd a legdrágább hal, a süllő, ezután pedig a telepítési korlátozások ellenére népszerű amur. A további rangsorban gyakorlatilag azonos mennyiségben jön a csuka és a harcsa, majd a sok helyen óvott-féltett compó, a tömeges jelölt telepítésekkel középtávon általunk újra korlátozottan foghatónak álmodott kecsege, a megmentendő széles kárász, a balin, végül a sügér és a sebes pisztráng zárja a sort. 

A 2021-es horgászfogások összesítésekor az is kiderült, hogy a 3152 tonna 68 százaléka ponty volt. További részletek a 2021-es adatokról ITT. (A 2022-es statisztika még nem készült el.)

A Pecaverzum a témában indított egy szavazást. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy a horgászok hogyan látják ezt a kérdést. Klikkelj IDE a szavazáshoz!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége)