A Balaton halgazdálkodásra jogosultjának, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-nek (BHNp Zrt.) éves szinten 300 tonnás pontytelepítési kötelezettsége van.
A BHNp Zrt. kihelyezéseinek döntő többségét ősszel szokta végezni. Ez idén sem volt másként, a halasítások szeptember 25-én kezdődtek.
A társaság honlapján számol be a megvalósult halasításokról. Az ott megjelentekből kiderül, hogy október 24-ig összesen 164,3 tonna háromnyaras ponty kihelyezése valósult meg, így már a telepítési kötelezettség több mint ötven százaléka teljesült. A hátralévő mennyiséget december közepéig tervezik a Balatonba juttatni.
A halakból jutott a magyar tenger mindhárom medencéjébe. A pontyok mellett kisebb mennyiségben egynyaras süllőket is szabadon engedtek, utóbbi halfajból a BHNp Zrt. idén eddig 2783 kilogrammot helyezett ki.
Ezek a Balatonból behozott ikrafészkekből keltek ki a tavasz során egy közeli tóból és most kerültek vissza a Balatonba. Így tartják fenn a balatoni süllőállományt – ezt már Fodor Ferenc, a BHNp Zrt. termelési igazgatója nyilatkozta a novenyvedoszer.hu-nak.
A pontyokkal kapcsolatban elmondta, azokat méret szerint osztályozzák és másfél kiló a határ, ugyanis az ez alatti mennyiség kerül a tóba, az e fölöttieket pedig értékesítik a vásárlóknak.
Az eddig lehalászott tavakból átlagos, közepes mennyiségű és minőségű halállomány került a Balatonba. Nem lesz kimagasló esztendő az idei, mert a tavalyi aszály miatt nagyon kevés lett a tenyész méretű, egy-két éves hal az országban, ez a hozamokon is meglátszik, amely alapvetően jó, de a mennyiség kevesebb a kisebb kihelyezés miatt.
– Két tájfajta ponttyal dolgozunk: a balatoni sudár ponttyal és a varászlói tükrös ponttyal, de ez utóbbi csak később kerül lehalászásra. Nemrégiben kezdődött a haltelepítés, az októberi kánikula és csapadékmentes időjárás megnehezíti az őszi munkálatokat. Levegőztetőket kellett például kihelyezni, hogy ne legyen oxigénhiány, illetve a hal betárolása is problémát okoz, valamint nincs lefolyóvizünk a telelőrendszerekben, ezért nem tudjuk ott elhelyezni a halakat. Többéves folyamatról van szó, amelynek során a halakat felnevelik, majd lehalásszák. Ponty esetében ez három év. A növendékek kapnak kiegészítő takarmányt is, amelynek tavaly nagyon megemelkedett az ára – mondta el a termelési igazgató.
Fotók:
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép BHNp Zrt.)