2024. május 15. szerda | Szonja, Zsófia
Halgazdálkodás

Félmillió hal került a Tisza-tóba

Félmillió hal került a Tisza-tóba

Az előző évben kora tavasztól késő őszig évben számos halasítás történt a Tisza-tavon. Ezek összegzését tette most közzé honlapján a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.

A Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. összesítése szerint 2021-ben összesen 504.600 darab hal került a Tisza-tóba, ami – a csukaivadékok tömege nélkül – 53,9 tonnát jelentett.

Compó

A tavaszi halasítások sora az egynyaras compóval indult. Mint az már bizonyított, a compó számára kiváló élőhelyet jelent a Tisza-tó, a hordaléklerakódás fokozódása, valamint a hínárnövényzet terjedése pedig még inkább kedvez neki. 

A horgászok körében is nagyon kedvelt, ezért évekkel ezelőtt úgy határozott a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft, hogy telepítéssel segíti az állományát. A tavalyi év folyamán mintegy 60.000 darab egynyaras példányt telepítettek. November végén a telepítéseket szintén a compóval zárták, akkor 9.000 darab kétnyaras példány érkezett. 

A kis compókat olyan élőhelyen engedték szabadon, ami minden igényüknek megfelel, így például a Borzanaton, az Óhalászi-Holt-Tiszán, a Csapói-Holt-Tiszán és a Rókáson.

Előnevelt csukaivadék

A compó után érkezett az előnevelt csukaivadék. Kihelyezésük helyszíneit előzetes vizsgálat határozta meg, hogy a táplálékban leggazdagabb vizekbe kerüljenek. Két szállítási nap alatt alkalmanként 100.000 darabos tételben érkeztek meg a csukák, melyeket oxigénellátással felszerelt kádakban vittek a kijelölt területekre.

Egynyaras ponty

A csukák és compók után áprilisban elkezdődött az egynyaras ponty telepítése. A korosztály nagy egyedszámban szerezhető be, gyorsan növekedik a tó természetes táplálékán, tehát hatékonyan tudja növelni a Tisza-tó pontyállományát. Korábbi vizsgálatok és a horgászok visszajelzése alapján a kispontyok rendkívül nagy hatékonysággal hasznosítják a Tisza-tó táplálékbázisát, így természetes körülmények között nagy egyedszámban nevelkednek a tározó vizében. Tavaly összesen 25.000 kiló egynyaras pontyot telepítettek, ez 195.000 darabnak felel meg. A halasítások helyszíne a Tisza-tó szinte teljes területére kiterjedt, igyekeztek nagy területen szétosztani a halakat, hogy mindegyik egyednek legyen lehetősége megfelelő élőhelyet találni.

Kétnyaras ponty

Természetesen nem maradhatott ki a kétnyaras korosztályú ponty sem. Április végén 17.800 kilogramm, mintegy 35.600 darab pikkelyest telepítettek. A halak gyorsan elérik a Tisza-tavon érvényes kifogható mérethatárt, a 35 centit. Ettől kezdve tehát ez a korosztály is a szabályosan megtartható méretű csoportot gazdagítja.

Háromnyaras ponty

Májustól már a piaci méretű pontyokat engedték szabadon. Két tételben érkeztek, összesen 10.000 kiló, ami 5.000 darabot jelentett, és a Tisza-tó számos pontján helyezték ki azokat. 

A 2021-es telepítések összegzése:

  • Előnevelt csukaivadék : 200.000 darab
  • Egynyaras compó: 600 kiló, 60.000 darab
  • Kétnyaras compó: 500 kiló, 9.000 darab
  • Egynyaras ponty: 25.000 kiló, 195.000 darab
  • Kétnyaras ponty : 17.800 kiló, 35.600 darab
  • Háromnyaras ponty: 10.000 kiló, 5.000 darab

Előbukkantak a Tisza-tó rejtett akadói. Nézd meg a drónvideót IDE KATTINTVA!

40 tonnával zárták az évet a Tisza-tavi halászok. Tudj meg többet IDE KLIKKELVE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)