Hatalmas, különleges színű pettyes busát fogtak a Tisza-tavi halászok a tározó folyóvízi szakaszán az ökológiai célú szeletív halászat során.
A 31 kilós halat Juhász Máté ökológiai halász, biológus fogta december 14-én, szombaton a folyó tiszafüredi szakaszán.
A Pecaverzumnak azt mondta, munkája során ilyen színösszetételű busát még nem látott.
„Ez a pettyes busa különleges színvariánsa, nem tekinthető albínónak, mert volt benne pigment, a fején a narancssárgás foltok, illetve az oldalán is látható egy sárgás-aranyos beütés” – állapította meg Juhász Máté.
A halbiológus hozzátette, ez a xantofill jelenléte miatt van, viszont a fekete színárnyalatot adó melalnin a test nagy részéből hiányzott, és azért nem kontúrosak a pikkelyek és nem sötétek az uszonyok.
„A sárga színt okozó xantofil jelenléte és a melanin hiányának a kombinációja eredményezhette ennél a halnál az érdekes, sárgás-pirosas-rózsaszín kinézetet és a halványabb színt bizonyos testfelületeken” – összegzett.
Mint ismert, a halak bőrében található pigmentsejtekben négy fő színanyag termelődik: a gyöngyházfényű guanin, a barnásfekete melanin, a piros eritrofill és a sárga xantofill.
A genetikai rendellenességek következtében (melynek oka valamilyen mutáció) kialakulhat olyan, hogy egyik vagy másik színanyag alul- vagy túltermelődik.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)