Tavaly nyolcszázmillió forint értékben, négyszáz helyszínen történt állami haltelepítés Magyarországon. Ez összesen ezerkétszáz tonna két-három nyaras pontyot jelent. Ha nem is ilyen mértékben, de az idén is nagy számban telepítettek uszonyosokat az élővizeinkbe. Az ökológiai egyensúly fenntartása és a horgászok kiemelkedően magas száma miatt is fontos a haltelepítés.
„A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-nek az éves halgazdálkodási tervében háromszázezer kilogramm hal telepítése van előírva, ennek nagy része ponty, ez azt jelenti, hogy az elmúlt években több mint 29 millió darab halat engedtünk be a tógazdaságainkból a Balatonba” – mondta Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium erdőkért felelős helyettes államtitkár az M1 Kék bolygó című műsorában, amelyet hirado.hu szemlézett. (Videó is ITT meginthető meg.)
A pontyon túl süllőt, harcsát, balint és többféle keszeget is telepítettek a Balatonba.
A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetséghez tartozó makádi halgazdaság területét is bemutatta az M1 Ugrai Zoltán halgazdálkodási ágazatvezető segítségével.
„A háromszáz mázsa ponty csak része az éves halgazdálkodási tervünknek, mert összességében pontyból kétszáz tonna körüli mennyiségre számíthatnak a horgászok a Soroksári-Dunán és mellékvizein” – tette hozzá az ágazatvezető.
A szövetség évente körülbelül százmillió forintnyi összegből végez haltermelési munkálatokat, ponty és egyéb halfajok nevelését, valamint telepítését is beleértve. Mindebből még az utóbbi is nagy feladat.
A Ráckevei-Duna valójában ponttyal igen erősen telepített víznek számít. A horgászfogások is ezt bizonyítják. Számos rekordméretű, kapitális pontyot fognak ezen a vízterületen, a szaporodásuk viszont kissé kérdéses, mert a ponty szaporodásához megfelelő vízminőség, normális időjárási körülmények kellenének, de természetesen a pontytelepítésekkel próbáljuk fönntartani ezt a viszonylag magas pontyállományt a horgászvízen – mondta Ugrai Zoltán.
„Országosan több mint hétszázezer horgászt számolunk már, és hogyha azt nézzük, hogy a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetségnek több mint huszonötezer tagja van, és közel van a fővároshoz, akkor azt kell mondanunk, hogy az egyik legvonzóbb és a leglátogatottabb helyszínek egyike. Ötvenhét kilométeres hosszával több mint negyvenmillió köbméter vizet tárol, nagyon sok halnak ad természetes élőhelyet. Ez a sok horgász azért arra vágyik, hogy fogási élményben részesüljön, ahhoz pedig a természetes fenntartóképességen kívül szintén szükség van kibocsátásra” – jelentette ki Szentpéteri Sándor. Az ötvenhét kilométer hosszú Ráckevei-Duna-ág különleges természeti érték, amely számos állat- és növényfajnak az otthona.
A holtág helyzete hamarosan megváltozik a tassi vízleeresztő műtárgy üzembe állásával.
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!