2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Új halfajok jelenhetnek meg az RSD-n

Új halfajok jelenhetnek meg az RSD-n

A végéhez közeledik Magyarország jelenlegi legnagyobb vízszabályozó beruházása Tasson, ahol az Ráckevei-Soroksári-Duna (RSD) a Dunába torkollik. A 7,4 milliárd forintos beruházásnak köszönhetően új halfajok jelenhetnek meg és jobbak lehetnek a fogási esélyek az eddig is kiváló horgászterületen.  

 

A tervek már 2004-ben elkészültek, a kivitelezés azonban csak 2018 őszén kezdődhetett el. A többfunkciós vízleeresztő műtárgyat a tassi zsiliptől 250 méter távolságra, az árvízvédelmi töltésbe illeszkedve helyezték el. 

„A műtárgy megépítésének fő célja a meglévő, több mint kilencven esztendős, a jelenben duzzasztási és vízleeresztési funkciót is ellátó hajózsilip tehermentesítése mellett a Ráckevei (Soroksári)-Duna (RSD) vízminőségének javítása volt, a Duna-ág vízforgalmának és vízszintjének a klímaváltozás hatásaihoz is jobban alkalmazkodó szabályozásával” – közölte korábban a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság.

Ez tehát azt jelenti, hogy csökkeni fog az iszapréteg, nő az állatok élettere és új halfajok is megjelenhetnek az érintett szakaszon. Ilyen új betelepülő lehet majd a jászkeszeg, a márna vagy éppen a menyhal. Azért van ezeknek a fajoknak a megjelenésére esély, mert a mostani, erősen állóvízjelleg a turbinák beüzemelésével jelentősen megváltozik, kis túlzással mondhatni, hogy folyóvízzé alakul.

A projekttel egyébiránt kézzel fogható közelségbe került az a közel hatvanéves cél is, hogy az RSD két nagy műtárgya, a Kvassay- és a Tassi-zsilip egy energetikai rendszert alkosson.

A reverzibilis turbinákkal ellátott műtárgy két hete elkezdődött és várhatóan június elejéig tartó próbaüzeme során mind a gépészeti, mind az elektromos berendezések tesztelése megtörténik valamennyi üzemállapotban, illetve több, szimulált természeti csapás vagy emberi tevékenység során előállt vészhelyzetben. 

Május 20-án egyébként bárki megtekintheti az építési helyszínt, ugyanis a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság nyilvános eseményt hozott létre a műtárgy bemutatására. 

A harmincnyolcmillió köbméter tározott víztérfogattal rendelkező a Duna-ág a magyarországi állóvízjellegű víztestek közül az egyetlen komplex hasznosítású, ráadásul ezen a vízterület található Európa második legnagyobb úszó lápos mezeje.  

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!