2024. április 24. szerda | György
Halgazdálkodás

Kiváló eredményt hozott ragadozófronton a Tisza-tavi ivadékvizsgálat

Kiváló eredményt hozott ragadozófronton a Tisza-tavi ivadékvizsgálat

Elérkezett az idei első halivadék-vizsgálat ideje a Tisza-tavon. A korábbi évek adataival való összehasonlíthatóság miatt a helyszín továbbra is a tiszafüredi Holt-Tisza parti régiója volt.

A fogott halak legnagyobb hányada tavalyi küsz és bodorka volt, a két fajból több mint 300 egyedet fogtak a szakemberek – olvasható a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. oldalán.

Jelentősebb mennyiségben szintén tavalyi keszegféléket találtak. „Remélhetőleg a következő mintavétel során már mérhető és biztonsággal határozható ivadékot is lesz módunk szemügyre venni” – írták a jelentésben. 

Rendkívül elégedettek voltak a megfogott ragadozóivadékokkal, mind faji, mind méretbeli vonatkozásban. Az ivadékfogó hálóba 6 csukaivadék került, melyek között jelentős méretbeli különbségek voltak. A legkisebb 59, a legnagyobb 102 milliméter hosszúságú volt, átlagosan 72,8 milliméter volt a hosszuk. „Ez 6 milliméterrel kisebb, mint a tízéves átlag, de nem rossz” – jegyezték meg a beszámolóban. 

A csukaivadék előfordulása azért jelentős ezen a víztéren, mert telepítés itt nem történt, tehát a környék természetes csukaszaporulatát láthatták a mintavételezők. Ez bizonyítja, hogy a Tisza-tó csukaállománya még mindig önfenntartó. 

A sügérivadék is megjelent, az átlagos hosszúságuk 22,6 milliméter volt, ami mindössze egytized milliméterrel marad el a tízéves átlagtól.

Süllőivadékok is hálóba kerültek. Átlagos hosszuk 26 milliméter, ez pedig 2 milliméterrel meghaladja az utóbbi tíz év során mért középértéket. A balin hasonlóan jól növekedett, átlagos hossza 23 milliméter, ez 1 milliméterrel haladja meg a tízéves átlagot.

A ragadozók ívása láthatóan eredményes volt, és egyelőre úgy tűnik, hogy a fejlődésük is jó ütemben zajlik. A sügérfélék növekedéséhez minden bizonnyal hozzájárul az a nagyszámú tarkagébivadék, melyek ugyanonnan kerültek elő. 

A csukák táplálkozásában az a rengeteg keszegivadék játszhat nagy szerepet, melyek egyszerűen átúsznak a háló 6 milliméteres szemei között.

Érdekesség, hogy a homokos aljzatot és áramló, frissebb vizet kedvelő szilvaorrú keszeg két tavalyi egyede is előkerült, ugyanis ezzel a fajjal tavaly találkoztak először a Tisza-tóban.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)