2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Halgazdálkodás

Szaporodásra készülnek a kaukázusi törpegébek a Tisza-tóban – fotókkal

Szaporodásra készülnek a kaukázusi törpegébek a Tisza-tóban – fotókkal

Végre elérkezett az idő az idei első Tisza-tavi ivadékvizsgálatra, ezért április végén elővették az ivadékfogó hálót, és mintát vettük a Tiszafüredi-Holt-Tisza parti régiójában lévő halakból.

A Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. beszámolója szerint a meleg és vízben bővelkedő tavasz megtette a hatását, a tározótér szélvizeiben ugyanis hemzsegnek a frissen kelt halivadékok.

Ezek azonban még olyan kicsik, hogy gond nélkül átférnek a hálók szemein, ezért nem tudták megvizsgálni azokat. A mintánk így a tavalyi generációból, valamint az idősebb példányokból állt. 

A legtöbb egyed a tavalyi küszből és karikakeszegből került ki, összesen több mint 600 darab. A karikák átlagosan 36 milliméter hosszúak. A tavalyi bodorka 41 milliméteres, egy csuka pedig 205 milliméter hosszú. 

Majdnem 60 egyed került elő a mintegy 10 évvel ezelőtt a Tisza-tó esetében először kimutatott kaukázusi törpegébből, melyek láthatóan hamarosan szaporodni fognak. 

A szivárványos öklék esetében is egyértelmű jelét látták annak, hogy rövidesen ívni fognak. A tejesek ugyanis feltűnő nászruhát öltöttek, az ikrások pedig már kifejlesztették a tojócsövüket, aminek segítségével az arra alkalmas kagylókba tudják fecskendezni az ikrájukat.

A következő vizsgálatra május végén kerül sor. A remények szerint akkor már több faj ivadékát is meg tudják vizsgálni.

A magyarországi vízrendszerekben hét gébfaj él (folyami géb, tarka géb, Kessler-géb, kerekfejű/feketeszájú géb, csupasztorkú géb, kaukázusi törpegéb, amurgéb). Ezek közül csak legutóbbi számít a hatályos törvény értelmében inváziósnak, a másik hat spontán jövevényfajként van meghatározva. 

Egyes haltani kutatók azonban másként látják a helyzetet, és 2022-ben, a Rosalia kézikönyvek sorozatban megjelent Özönállatfajok Magyarországon című kiadványban összesen 118 állatfajt mutatnak be, amelyeket inváziósként írnak le, köztük megtalálható mind a hét gébfaj.

Halkutatók szerint az egyik legfontosabb, hogy tudatosítsuk, egyik sem élvezi jelenleg a természetvédelem oltalmát, korábban valóban szerepelt a tarka géb és a folyami géb is a védett fajok listáján, de ez mára megváltozott. Minden horgászt arra kérnek, hogy ne engedjen vissza egyetlen gébet se. 

Ha bajban vagy a gébek felismerésével, akkor ajánljuk a nagy gébhatározót ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)