2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Halgazdálkodás

Megtörtént az olajkatasztrófa utáni első telepítés Szigetszentmiklóson

Megtörtént az olajkatasztrófa utáni első telepítés Szigetszentmiklóson

Mintegy tízezer  darab saját keltetésű zsenge balint telepített a szigetszentmiklósi olajkatasztrófa helyszínére a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség.

Közlésük szerint a következő telepítésre április 26-án kerül sor, akkor kétmillió darab saját keltetésű zsenge süllőt, valamint félmillió darab vegyes keszegivadékot helyeznek ki az RSD Ráckeve és Csepel közötti szakaszára.

A balin úgynevezett Natura 2000 jelölő faj, melynek a jelenléte az Európai Unió számára kiemelt  jelentőségű. A vízben úszó farönkök a mocsári teknősök pihenőhelyéül szolgálnak, ez a faj szintén Natura 2000 jelölő faj – közölték.

A példátlan környezetkárosítás 2020 decemberében történt, ismeretlenek hatalmas mennyiségű olajszerű anyagot engedtek a Ráckevei-(Soroksári-)Duna-ágba vezető csatornába Szigetszentmiklóson. A vízügy szakemberei – társszervekkel és civilekkel együtt – hónapokon át dolgoztak a természeti környezet megmentésén és a lehetséges helyreállításon. A munkálatok befejeződtek, "most már az anyatermészeten a sor".

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint a védekezés teljes költsége a helyreállítással együtt mintegy 370 millió forint lesz.

A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság a szennyezés miatt feljelentést tett, a rendőrség nyomozást indított ismeretlen tettes ellen. Az elkövetőt eddig nem sikerült kézre keríteni a nyomozóknak. Az ügyben kétmillió forintos nyomravezetői díjat is kitűztek.