Újabb páratlan ritkaságot fogtak a Maconkai-víztározón, ahol egy közel 25 kilogrammos albínó harcsa akadt horogra – számolt be a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (BSHE).
Maconkán nagyon sok ritka halfaj, illetve különleges változat található meg, így bármikor „csoda” történhet a horgászokkal. Július 10-én, hétfőn délután is egy ilyen esetről történt, ugyanis Godó György fehér harcsája hazai és nemzetközi szinten is igazi kuriózumnak számít.
A BSHE beszámolója szerint a közel félórás, csónakból történő fárasztás után kifogott, wobblerre megéhező 24,62 kilogrammos, 140 centiméter hosszú és 74 centiméter kerületű „szellemharcsa” vörös szem hiányában albínónak nem nevezhető, de a szakirodalom alapján így is jóval 1:100.000 feletti az ismert esély egy ilyen színváltozat kialakulására.
Természetesen ez a hal is visszakerült élőhelyére, így a jövőben is találkozhatunk vele, sőt szerencsés esetben utódaival is. „Ha már szerencse, akkor a szerencsés horgásznak ezúttal is szívből gratulálunk!” – írta a BSHE.
Bár a köznyelv hajlamos a szokásostól eltérő színű halakat albínóknak nevezni, ez tudományos szempontból helytelen kifejezés, ugyanis az albínókat a teljes színanyagmentesség jellemzi. Az albínó halak jellemzője még az enyhén pirosas szem.
A halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill. Az albínókban ezek egyike sincs meg, azokat a színanyagok teljes hiánya jellemzi.
Egy hónapja igazi, vörös szemű albínó harcsát fogtak a Rhone-folyón. Nézd meg a halat ITT!
Európa legnagyobb lapátorrú tokhala is Maconkán él. Nézd meg a „csőröst” ERRE!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: BSHE)