2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Nagy fogások

„Kétnaponta horgászok, de ilyen különleges halat még nem fogtam”

„Kétnaponta horgászok, de ilyen különleges halat még nem fogtam”

Forralt borozás, üldögélés a kandalló előtt, forró fürdő egy gyertyával. Csak néhány programötlet a téli jéghideg estékre, a fanatikus horgászok sem mennek ilyenkor vízre, legfeljebb otthon rendezgetik a felszerelésüket. A fanatikusok nem, a legfanatikusabbak viszont igen. Hogy kik ők? A menyhal éjszakai pecásai.

Vehrer Csanád egyetért azzal, hogy a menyhalazás egy igazán különleges műfaj, és ő is azok közé tartozik, akiket nem rettentenek el a körülmények.

„Kevés embernek jut eszébe télen a meleg szobából kimenni a vízpartra, és szerencsét próbálni, főleg, hogy a menyhalak többnyire erős hidegben, sötétedés után foghatók” – nyilatkozta a Pecaverzum érdeklődésére a horgász, akit a nem mindennapi menyhalfogása miatt kerestünk meg.

Csanád számára a kedvezőtlen időjárás nem jelentett akadályt. „Igazából semmi különlegeset nem viszek magammal a hideg ellen, mert elég jól megszoktam, viszont rétegesen öltözöm, és igyekszem szélvédett horgászhelyet keresni. Türelem, az rengeteg kell hozzá, hiszen kevés van ebből a gyönyörű halfajból, és csak télen fogható" – mondta. 

A menyhal a leggyakrabban a téli süllőzés vendéghala, de a cudar hidegben horgászók tisztában vannak azzal, hogy a téli éjszakákon azért van némi esély a kifogásukra. „Középiskolás korom óta évente 100-150 napon horgászok, de még sosem fogtam ilyen különleges halat” – jelentette ki Csanád, akinek a fotói valóban irigylésre méltóak.

Az éjszakai fagy próbára tette a peca iránti vágyat, de természetesen győzött a józan ész, ami annyit jelent: a horgászatnál nincsen jobb dolog a világon, ezért menni kell. „Egyedül horgásztam partról, pontosabban egy úszó stégről, mivel az áradás miatt a kedvenc helyeim közül egyik sem volt meghorgászható. Kényszerdöntés volt, de gondoltam, rápróbálok, ha már felkeltem hajnali 3-kor. Nehéz ilyenkor az ébredés, de ahogy kiléptem otthon az ajtón, a mínusz 6 fok segített a felfrissülésben” – mesélte.

No de hogyan is sikerült horogra csalnia ezt a téli különcöt? „Csalinak egy hosszában felezett snecit tűztem fel, ezt kívánta meg a menyhal. Felszerelésnek egy 2,70 méteres heavy feedert választottam, rajta egy régebbi, 30-as pergető orsóval, 25-ös monofil zsinórral feltöltve. A szerelék nagyon egyszerű, egy végólmos folyóvízi fenekező és egy 1-es süllőző horog” – avatott be a részletekbe a horgász, akinek ezzel a szigorú felszereléssel sikerült kapásra bírnia egy szép példányt.

„A kapása a feederspicc három-négy határozott meghúzásból állt – ez egyébként eléggé jellemző a menyusokra –, viszont a bevágás után nagyon nem akart feljönni a víz tetejére, így tudtam, hogy nem süllővel van dolgom. Az első pillanatban kisebb harcsára gondoltam, viszont fárasztás közben elmaradt a tipikus pumpáló védekezés, ami a harcsákra jellemző. A fárasztás nagyjából 5-6 percig tartott, és végig a mellettem lebegő sétahajók alá próbált menekülni” – idézte fel a fogás élményeit, hozzátéve, hogy szákolás előtt nem sokkal még mindig kis harcsának hitte a horog végén küzdő halat.

„Gondoltam, nem zavarok a fejlámpával, így amikor a sötétben felfeküdt a víz tetejére, biztos voltam benne, hogy egy, az általam horgászott folyószakaszra nagyon jellemző kölyökharcsával van dolgom. A víz fölé hajoltam, hogy a szájába nyúlva kiemeljem a folyóból, de miután megpillantottam a halat, szinte ledermedve álltam a stégen, és nem hittem a szememnek” – folytatta az elképesztő horgászkaland mesélését.

Csanád, mivel sajnos nincsen sok menyhal Magyarországon, ritkán pecázik kifejezetten erre a halfajra. A horgászatai során gyakran kerül a horogra süllő, kősüllő, harcsa, néha durbincsok és bucók is. „A Mosoni-Duna győri részén sikerült fognom, ahol egyébként ritkának számít a menyhal. Évente egy-két fogásról hallani, az adott szakaszon inkább a Rábát veszik célba a Dunából való felvándorlásuk során” – jegyezte meg Csanád, aki egészen hangulatos környezetben tudta borítani a papírformát menyhalfogásával.

„Reggeli fogás volt, január 28-án, vasárnap 5 óra 40 perckor sikerült megszákolnom. A teljes sötétségben csak a holdfény csillogott a leszálló párától fehérre fagyott folyóparton” – fogalmazott Csanád a felejthetetlen pillanatokról.

Végezetül összegezte, mit jelent számára ez a hajnali, jéghidegből forró hangulatúvá vált horgászat. „Ez a hal számomra az egyik legkülönlegesebb, amit valaha fogtam, főként a ritkasága és mérete miatt. A kifogása után először arra gondoltam, hogy talán soha nem fogok ekkora menyust fogni. Nagy álmom, hogy a számomra az egyik legkedvesebb vízen, a Mosoni-Dunán angolnát fogjak. A menyhal tömegét nem mértem, körülbelül 2,5 kilogramm lehetett, a hossza pontosan 65 centiméter volt.”

A menyhal országos rekordja 3,56 kilogramm és 73 centiméter, és még 2001-ben fogta Vida Attila a Dunán.

Akit érdekel a menyhalazás, érdemes elolvasnia Bánkuti Viktor történetét is, aki pergetve fogott egy gyönyörű példányt. 

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Vehrer Csanád/Pecaverzum)