2024. szeptember 20. péntek | Friderika
Nagy fogások

Házi kukoricaléggyel akasztottak kapitális pontyot az RSD-n – fotókkal

Házi kukoricaléggyel akasztottak kapitális pontyot az RSD-n – fotókkal

Gábos Barna kedvelt módszere, amikor látott pontyokra legyezve horgászik. Erős legyező felszereléssel veszi célba a bajszosokat, és nem véletlenül, a Ráckevei-Soroksári Duna (RSD) Angyali-szigetén ugyanis többször belefutott már méretes példányokba.

A minap azonban a szokásosnál is nagyobb hal figyelt fel a gondosan elkészített kukoricalegyére.

„Augusztus elején-közepén rendre kijönnek a pontyok a sekély vízbe. Harcsázás közben figyeltem fel rá, láttam túrásokat egészen a part szélében” – mesélte Gábos Barna a Pecaverzumnak, mikor villant be neki először, hogy érdemes tennie egy próbát legyező technikával a partszél közelében.

Úgy tapasztalta, hogy a látott halakra feltétlenül eredményes lehet a legyező pontyozás. De ha csak sejthető, hogy hol lehetnek vagy hol tűnhetnek fel a halak, akkor szoktatóetetést kell alkalmazni.

„Gondolom, elszaporodtak a tapadókagylók a faágakon, a stéglábakon, és azokat szedegetik. Szabad szemmel is látni lehet őket, ahogyan ott mozognak” – mondta arról, hogy miért úszhattak ki a pontyok a mederből.

Mivel békés halakról van szó, egy marék kukoricát beszórt a túrások köré, aztán útnak indította a házilag készített polifoam kukoricáját, teljesen a fenékre lesüllyesztve.

„Gyakorlatilag, mint egy pop-up, egy picikét fölfelé áll a csali. Mindig egy nagyon picit odébb mozdítva horgásztam” – idézte fel a pillanatokat, amikor már arra várt, hogy elinduljon a fenék irányába a pici úszóval ellátott, lebegő legyezőzsinór. És nem is kellett rá sokat várnia.

„A kapás pillanatában nem mozdult a csali, megmerült a zsinór vége, amely egyértelműen jelzi a kapást. Ekkor rögtön be kell vágni” – Barna pedig így is tett, és egy stégről, öt-hat perc fárasztás után már ott is volt a közelében egy hatalmas testű ponty.

„Figyelni kellett, hogy az ágakhoz ne engedjem be, de elég erős felszereléssel horgásztam, így szépen lehetett vezetgetni a halat a stég körül. Aztán egyszer csak kifáradt, és akkor meg lehetett szákolni. A hosszát nem mértem, de kereken 14 kilogrammot nyomott” – büszkélkedett a pecás, aki nagy szákkal készült, hiszen jól tudta, kapitális halakba is beleszaladhat.

„Fogtam már itt idén is két darab hat kilósat, és minden évben belenyúlok egy-egy nagyobb pontyba. De megmondom őszintén, sokkal jobban szeretem a 3-5 kilós pontyokat, mert azok úgy mennek, mint a puskagolyó. Persze, ez a nagy példány is erősen húzta az orsót, élvezetes volt a fárasztása, de a kisebbeket én valamiért jobban szeretem megfogni, vehemensek, erősek” – elkeseredve azért nem volt a hal méretei láttán, hiszen ekkorát még sohasem terelt partra ezzel az itthon alig ismert módszerrel.

A legyező pontyozás azonban rendkívül eredményes tud lenni. „Lárvautánzattal, kenyérléggyel is jól lehet fogni őket, utóbbival a felszínen táplálkozó halak is becsaphatók. A fekete woolly bugger, a piócautánzat is nagyon jó, de főleg ott, ahol látni lehet a halakat. Látott halra bármilyen nimfa kapós lehet. Spanyolországban fogtam így pontyokat egy pici folyóban, ahol jöttek-mentek a pontyok. Egész messziről kiszúrták a csalit, egyből mentek rá, és felszippantották” – osztotta meg egy korábbi élményét Barna.

A 14 kilós pontyot csak percekig fárasztotta, ami a felszerelés erősségét tekintve nem meglepő: kilences bottal és 60-as monofil előkével, bojlis horogra kötött léggyel vette célba az RSD méretesebb bajszosait.

A legyezők általában nem orsóval, hanem a zsinórt folyamatosan kézzel húzva fárasztanak, de a nagyhalas horgászatoknál szükség van a szerkezet segítségére.

„Én pontynál mindig használom az orsót. Ezek a 4-5 kilósak is kitépik a kezedből a zsinórt, így azzal csévélem vissza” – magyarázta a pecás.

Gábos Barnát húsz éve egy barátja fertőzte meg a legyezés szeretetével, azóta szinte csak ezt a módszert űzi.

„Nagyritkán jólesik leülni keszegezni úszóval vagy feeder bottal, amikor éppen csak ücsörögni és bambulni szeretnék, a szenvedélyem azonban a műlegyes horgászat” – árulta el, hozzáfűzve, hogy egyre többen legyeznek pontyra, sőt, vannak, akik amurt terelnek partra ezzel a módszerrel.

Barnának korábban harcsát is sikerült már így fognia, ugyancsak az RSD-n járt túl egy 10 kiló körüli csúcsragadozó eszén. Nézd meg a halat ITT!. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Euronews Youtube-képernyőfelvétel)