Kapitális fekete amurt fogtak Dabason. A hal a horgászatra szánt idő utolsó órájában érkezett, és idő előtt távozott. Megunta a fotózást, fogta magát, és lelépett. Olyan lendülettel ugrott ki a horgász kezéből, mint amikor a tengeralattjáró kilövi a rakétáját. Videón az elképesztő jelenet.
Szűk tíz évvel ezelőtt még a Malév légitársaság szabadidőparkjaként funkcionált az 17 hektáros dabasi bányató, amelyet ma már Mánteleki Horgásztónak neveznek, miután a helyi önkormányzatnak sikerült megvásárolnia a vízterületet.
Az 5-6 méteres átlagmélységű tónak elkészült a medertérképe, így a horgászok tisztában lehetnek az aljzatviszonyokkal, akadókkal. Ráadásul tucatnyi bója segíti a vízen a pecásokat a távolságok meghatározásában – mesélte a Pecaverzumnak Farkas Gábor, aki a Malév-Dabas Horgász Egyesület tagja.
„Születésnapi rapid, 24 órás amuros pecára készültem június 2-án, csütörtökön. Hétköznap kevesebben tartózkodnak a tavon, ezért választottam ezt az időpontot. 50 méteren alakítottam ki egy bojlis, magos etetést. 14 darab 6 és 10 kiló közötti pontyot fogtam, de amur nem jött, egészen az utolsó óráig…” – árulta el Gábor.
Péntek ebédidőt írtunk, amikor már kezdett összepakolni, és tervezte, hogy lassan befejezi a horgászatot, aztán egyszercsak megint elsült a botja, immáron 15. alkalommal.
„Nagy meglepetésemre, amikor felemeltem a botot, éreztem, hogy ez nem az eddigi 14 halnak megfelelő erővel rendelkezik. Nagyon sok zsinórt lehúzott. Ezt úgy kell elképzelni, sokáig közöd sincs hozzá, hogy mi történik. Első nyeletőfékes orsóm van, fogtam a dobot, de már szinte égette a kezem, úgy rohant ki” – világított rá a hal erejére, amelyből bizony tényleg nem volt hiány.
Egyetlen komoly akadó található a tóban, amely azonban nagy százalékban halvesztést szokott eredményezni: egy drótkötél. Próbálták már eltávolítani, de nem sikerült. Tudta ezt jól a horog végén lévő „ellenfél” is, aki célba is vette a területet. Gábornak azzal is végig számolni a kellett a fárasztás során, hogy a 0,22-es monofil zsinórt mégsem erőltetheti a világ végtelenségéig.
„Ekkor már próbáltam erőszakosan visszatartani, mert délelőtt is be kellett menni csónakkal egy pontyot kiszabadítani, ez most szerettem volna elkerülni. Végül sikerült visszafordítani, és az amur is elfáradt, 40 perc után megadta magát. A közelben forgattak a Pontyra vadászunk Youtube-csatorna készítői, szóltam neki, rögtön ott is termettek, és a szákolásban segítettek, nyakig kellett bemenni a vízbe” – emlékezett vissza a küzdelem utolsó momentumaira Gábor.
A partra érve már tudták, hogy tó fekete amurjai közül fogták ki az egyiket. A mérlegelés után kiderült, egy 26,60 kilós példányról van szó.
Gábor elmondta, a helyi horgászok úgy tudják, hogy a fekete amurok még a ’90-es évek elején kerültek a vízbe. Az eddigi legnagyobb, ami előkerült, 33 kilósra nőtt.
„Egy hónapja egy baráti bojlis találkozón kijött a kistestvére, ami 25,70 kiló volt” – jegyezte meg Gábor.
A szákolásról, a mérlegelésről és a visszaengedésről a Pontyra vadászunk Youtube-csatornára felkerült legfrissebb videó végén (35. perctől) látható pár perces összefoglaló. A legizgalmasabb rész az, amikor a fekete amur Gábor szavai szerint olyan lendülettel ugrik ki a kezéből, mint amikor a tengeralattjáró kilövi a rakétáját.
Íme a látványos jelenet:
Az amurok képesek nagy szökésekre, tavaly konkrétan volt egy eset, amikor a szákból lépett le, és tört ki több tíz méterre. Nézd meg a látványos jelenetet IDE KLIKKELVE (a lényegi 0:50-től)!
Kétszer fogták ki Legendát, a gyönyörű fekete amurt. Nézd meg a csodás halat IDE KATTINTVA!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!