Az Észak-Amerikában őshonos hal ritkának számít hazánkban: az elmúlt 23 évben ez a harmadik fogás.
Kapitális, egészen pontosan 14,20 kilogrammos buffalót fogtak az Őrszentmiklósi-víztározón vasárnap délelőtt – értesült a pecaverzum.hu. Az Észak-Amerikában őshonos hal olyan ritkának számít Magyarországon, hogy az elmúlt 23 évben ez mindössze a harmadik fogás.
De hogy került hazánkba ez a hal, és egyáltalán mit lehet róla tudni?
A Pecaverzumnak sikerült elérnie a szerencsés horgászt, aki ugyan a nevét nem vállalta, de ahhoz hozzájárult, hogy a fotókat közzétegyük. És annyit azért még el is árult, hogy a halat vasárnap csalta horogra tigrismogyoróval. A ritkaságszámba menő hal a fotózást követően természetesen visszanyerte szabadságát – tudtuk meg.
A buffaló-fogás hitelességéről a Pecaverzum további két forrásból is megerősítést nyert. Az Őrbottyáni Barátság Horgász Egyesület titkára azt nyilatkozta, nem volt tudomásuk arról, hogy él ilyen hal a vízben, őket is meglepetésként érte a hír.
"Én is beszéltem a horgásszal és láttam is a halat, amely esős időben akadt horogra. Ez idág senki nem fogott még ilyet a tavon, és észlelés sem történt. Nagyon örülünk a halnak, mert igazi kuriózumnak számít" – nyilatkozta a Pecaverzumnak Pethő Attila, aki azt is hozzátette, a vízterület leginkább őrbottyáni horgásztó néven ismert.
Hogy miként kerülhetett az Észak-Amerikában őshonos hal az Őrszentmiklósi víztározóba?
Nos, a titkár szerint vélhetően egy nagyon régi telepítés eredménye lehet a buffaló, ugyanis korábban több helyről, így halkereskedőktől is vásároltak a telepítésekhez, ezért elképzelhető, hogy véletlenül buffaló is juthatott a tóba. „Az utóbbi években már csak halneveldéktől vásárolunk, ez sokkal megbízhatóbb, és azóta halpusztulás sem történt” – magyarázta, miért gondolja úgy, hogy a buffaló már régi lakója a víznek.
Persze ez csak feltételezés, viszont ami még biztos, hogy a víztározó összeköttetésben van a Sződ-Rákos-patakkal, amely pedig további tavakat is érint, így akár a buffaló a patakon keresztül is érkezhetett más vízterületről.
Az egészen ritka fogásról a Magyar Haltani Társaság - Hungarian Ichthyological Society is értesült. Harka Ákos elnök a Pecaverzumnak nyilatkozva megerősítette, hogy buffalóról van szó. Azt mondta, ellentétben azzal, ahogy a horgász hiszi, a képek alapján vélhetően nem bigmouth, tehát nagyszájú buffalóról (Ictiobus cyprinellus), hanem kisszájú buffalóról (Ictiobus bubalus) van szó. Ez azonban még teljes bizonyossággal nem jelenthető ki – tette hozzá.
Ritka mint a buffaló
Harkai Ákostól megtudtuk, az 1970-es években – kísérleti jelleggel – Szarvason telepítettek buffalókat. Azt gondolták, haszonhalként lehet majd szerepük, ám végül a buffalók nem terjedtek el.
Olyannyira nem, hogy 1998 óta ez a második fogás Magyarországon: akkor Szarvasnál, a Bikazugi-Holt-Körösnél fogtak egyet; illetve a Maconkai-víztározóba több mint tíz éve betelepített hat darab buffalóból ez idáig egyet sikerül horogra csalni 2020 nyarán.
Az őrbottyáni egyesületnél rendkívüli örömként könyvelték el a fogást, úgy gondolják, a buffaló üde színfoltja lehet a tónak, és elgondolkodnak azon is, miként ösztönözhetnék a horgászokat, hogy vegyék üldözőbe a buffalót.