2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Peca+

A halászat korlátozására kötelezték a francia kormányt a delfinek védelmében

A halászat korlátozására kötelezték a francia kormányt a delfinek védelmében

A francia Államtanács kötelezte a kormányt, hogy tiltsa be a halászatot az Atlanti-óceán azon részein, ahol az veszélyezteti a delfinek fennmaradását.

Franciaország legfőbb közigazgatási bírósága azután rendelte el a halászat korlátozását a Vizcayai-öbölben, hogy százával vetett partra a víz döglött delefineket az Atlanti-óceáni partvidéken.

A tél kezdete óta legkevesebb 910 halott delfint mosott partra a víz az Atlanti-óceán francia partvidékén – közölte a delfinpusztulást 1970 óta nyomon követő Pelagism megfigyelőközpont.

Egyetlen hét leforgása alatt soha nem látott számú, több mint 400 ilyen tengeri emlőst találtak holtan az atlanti partokon – áll a La Rochelle-i központú szervezet pénteki jelentésében.

A legtöbb példány februárban és márciusban pusztult el, amikor élelmet keresve a delfinek közelebb úsznak a parthoz, és összeütköznek a halászhajókkal.

A szervezet rámutatott, hogy a delfinek leggyakoribb haláloka a halászati tevékenység, és ez már az 1990-es évek óta így van.

A Pelagis szerint a szomszédos országokban is aggasztó a helyzet.

Tavaly 669 delfin tetemét találták meg a francia partokon, legtöbbjüket december közepétől április elejéig – a tőkehal és a sügér halászszezonja idején – mosta partra a víz.

Olivier van Canneyt, a Pelagis megfigyelésért felelős vezetője elmondta, hogy 2016 óta a korábbinál sokkal több delfin pusztul el, és az idei többlethalálozás különösen korainak számít.

Lamya Essemlali, a Sea Shepherd France állatvédő szervezet elnöke szerint a partra mosott delfinek csak „a jéghegy csúcsát” jelentik. A valós áldozatok száma ennél jóval magasabb lehet, miután a tetemek többsége a tengerfenékre süllyed, és ott bomlik le. A szervezet szerint évente akár 8-11 ezer példány is elpusztulhat a 180-200 ezerből ebben a térségben.

„Sürgősen le kell zárni egyes övezeteket a halászhajók előtt bizonyos időszakokban” – szögezte le Essemlali. 

„Ezt már régóta kérjük, de a halászati lobbi erős Franciaországban, és a kormány elutasító. Ez rendkívül frusztráló” – tette hozzá. Az állatvédő jelezte: középtávon szeretnék elérni a halászati módszerek teljes felülvizsgálatát.

A delfinek sürgős védelme érdekében több természvédő civil szervezet, köztük a Sea Shepherd France fordult az Államtanácshoz, azt állítva, hogy a kormány nem tesz eleget a veszélyeztetett fajok, köztük a rövidcsőrű közönséges delfin és a barna delfin, más néven disznódelfin védelmére, amelyeket ezért a kihalás fenyeget a Vizcayai-öböl bizonyos térségeiben.

Az elpusztult delfinek nagy többségén hajómotor, halászháló vagy egyéb halászfelszerelés okozta sérülések láthatók – mutattak rá.

A kormány óvakodik halászati tilalmak bevezetésétől, inkább egyéb módon, például zajkeltő eszközökkel tartaná távol a tengeri emlősöket a halászhajóktól. Az Államtanács azonban úgy ítélte meg, hogy ezek, köztük az „akusztikai elrettentés”, nem nyújtanak elegendő védelmet, ezért a delfineket „legalábbis regionálisan” kihalás fenyegeti a térségben.

A bíróság hat hónapot adott a kormánynak arra, hogy kijelölje a védett övezeteket. Elrendelte a delfinek véletlenszerű kifogásának pontosabb megfigyelését is, mivel az jelenleg „túl hozzávetőleges”.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(forrás: MTI, nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)