2024. április 19. péntek | Emma
Peca+

A mai naptól lőhetnek a hódokra a vadászok Magyarországon

A mai naptól lőhetnek a hódokra a vadászok Magyarországon

Augusztus elsejei hatállyal módosították a védett és fokozottan védett állat- és növényfajokról szóló törvényt. A módosítás értelmében mostantól (bizonyos feltételek teljesülése esetén) gyéríthető az eurázsiai hód Magyarországon. A jogszabály-módosítás már azt is lehetővé teszi, hogy elbontsák a hódgátakat. 

Új rendelkezések láttak napvilágot az eurázsiai hóddal (Castor fiber) kapcsolatban a Magyar Közlöny 128. számában július 29-én – vette észre a Vadászerdő Blog.

Az új 20/2022. (VII. 29.) AM rendelet augusztus elsejei hatállyal módosítja a védett és fokozottan védett állat- és növényfajokról szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet egyes paragrafusait. 

Az új rendelet értelmében az eurázsiai hód bekerült azon fajok közé, melyek „közegészségügyi okból, a légiközlekedés biztonsága, az erdő- és mezőgazdasági termelés biztosítása, valamint

a közérdeket sértő vízkárok megelőzése, mérséklése érdekében” riaszthatók, elejthetők, gyéríthetők, állományuknak szabályozása engedélyezhető. 

Korábban ebben a csoportban csak a bütykös hattyú (Cygnus olor), a házi veréb (Passer domesticus), a kárókatona (Phalacrocorax carbo), a sárgalábú sirály (Larus michahellis), a sztyeppi sirály (Larus cachinnans), a seregély (Sturnus vulgaris) és a hörcsög (Cricetus cricetus) szerepeltek.

A hód állományszabályozása kapcsán fontos részletekről is rendelkezik az új rendelet, mely szerint az eurázsiai hód gyérítését a természetvédelmi hatóság engedélyezi, ha

a) a kérelmező az ingatlan tulajdonosával, vagyonkezelőjével, illetve jogszerű használójával, valamint a vadászati jog gyakorlójával megállapodást kötött a tevékenység végzéséről,

b) a gyérítést október 1. és március 31. között végzik,

c) a gyérítést olyan eszközzel és módszerrel végzik, amelyet jogszabály nem tilt a vadászható emlősfajok elfogására és elejtésére,

d) a gyérítést az engedélyezett módszer végzésére megfelelő képesítéssel rendelkező személy végzi.

A nemrégiben nagy port kavart hódgát bontásokkal kapcsolatos szabályokra is kitér a rendelet, ugyanis eszerint a vízvisszatartásra alkalmas, mérhető vízszint különbséget okozó, a vízfolyás teljes keresztmetszetét átfogó, hód által épített struktúra (a továbbiakban: hódgát) elbontásához a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges.

A további részleteket és a jogszabályt tartalmazó Magyar Közlöny letölthető PDF formátumban INNEN.

Félszemű hódok kezdtek szaporodni a Tisza mentén. Részletek IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Vadászerdő Blog FB-oldala)