Immáron 11. alkalommal rendezték meg a halászléfőző versenyt a gyirmóti Aranyhal Szabadidőközpontban. Reggel 8 órától kezdődött a főzőverseny. Ezúttal 20 csapat mérte össze főzőtudását, sokan jelentkeztek a térségből, Győrből és környékéről, sőt, volt, aki az Alföldről és a Felvidékről érkezett a gyirmóti főzőversenyre.
A sokak által kedvelt rendezvényt nótaszóval indították reggel: Lukács Tímeát és Sebestyén Tamást Greznár Zoltán prímás és zenekara kísérte. Délelőtt kezdetét vették a gyerekprogramok: ugrálóvár és pónilovagoltatás várta a családokat. A kilátogatók kisvonatra is ülhettek, ami körbevitte őket az Aranyhal Szabadidőközpontban – számolt be a Kisalföld.
Délben kezdték osztani az Aranyhal Étterem 500 literes kondérjából a hallevet, közben a reggel óta készülő finomságokat is megkóstolhatták a kilátogatók. Szorgosan passzírozták a halat, gyöngyözve rotyogott a halászlé, szinte minden kondérban, bográcsban.
Ki így, ki úgy szereti, a versenyen is sokféleképpen, más módszerekkel és halból készültek a levesek. Többektől el is hangzott a mondás: ahány ház, annyi szokás.
Van, aki csípősen, passzírozva, vagy belsőségekkel szereti.
– A jó halászlé titka először is az, hogy lehetőleg ne egyfajta halból készítsük. Sokkal finomabb és ízesebb lesz az étel, ha legalább három-négy halból főzzük. Használhatunk hozzá pontyot, kárászt, keszeget, harcsát, csukát – sorolta az egyik csapat főszakácsa.
Körbejárva a tavat, azt is megtudtuk, milyen az, ha „halászosan” készítik el a halászlét. – A „halászos mód” lényege, hogy minden hozzávalót egyszerre tesznek bele a bográcsba. A valódi népi halászlének a sok és jóféle hal – főleg a ponty –, a valamint a bogrács, és a minőségi fűszerek a titka – mondta el egy tapasztalt főző.
A passzírozást illetően megoszlottak a vélemények. A gyirmóti versenyen volt erre is, arra is példa. Vannak, akik szerint nem kell passzírozni a halászlét, ugyanis a halászlé elkészítési módja és lényege a jófajta pirospaprikában, a sok hagymában és halban rejlik.
Különféle készítési hagyományok alakultak ki a Tisza mellett, a Duna mindkét oldalán, a Balatonnál, a halásztanyákon és a polgári konyhákon. A legismertebb a bajai és a szegedi, ehhez igazodva készítik a legtöbben.
Egy másik főzőcsapat azt is elárulta, hogy a halászlé főzését akkor kell befejezni, ha a hüvelyk- és mutatóujj összeragad az étel gőzében.
– A rendezvény a találkozásokról szól, hogy jól érezzük magunkat, főzzünk, kóstoljunk - mondta el Szabó Jenő, önkormányzati képviselője.
A halászlékóstolásra meghívták dr. Dézsi Csaba András polgármestert, aki a zsűriben is helyet kapott. – Mindenki máshogy szereti a halászlevet. Én nem bírom a csípőset a feleségemmel ellentétben. Így általában erős paprika nélkül, belsőségekkel fogyasztom. Itt viszont végigkóstolhattuk a kínálatot és a kilátogatók is kiválaszthatták, melyik a legfinomabb számukra – fejtette ki Győr polgármestere, aki szerint igazi majálisi hangulat alakult ki a tó körül a tavaszi időben.
– Ritka pillanat, a mai rohanó világban, hogy ilyen jó hangulatban találkozhassunk és beszélgethessünk. Most viszont van erre időnk, ami nagyon fontos az emberi kapcsolatok ápolása szempontjából – tette hozzá dr. Dézsi Csaba András.
Délután egymást követték a fellépők, volt magyar nóta cigány zenével, fellépett a Győri Obsitos Nosztalgia Dalárda, majd Kulcsár Béla harmonikázott. A Somlói borlovagok színesítették a programkínálatot, délután borlovagot avattak. Majd kihirdették a verseny eredményeit és magyar, retro dallamokkal folytatták a szórakozást.
Fotók az eseményről ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: Wikipedia)