2024. május 16. csütörtök | Botond, Mózes
Peca+

Elérhető a Youtube-on Szendőfi Balázs kárókatonákról szóló díjnyertes filmje

Elérhető a Youtube-on Szendőfi Balázs kárókatonákról szóló díjnyertes filmje

Felkerült Szendőfi Balázs filmrendező Youtube-csatornájára a „Közlegények – A kárókatona per” című alkotás, amely a VIII. Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál égisze alatt megrendezett Kárpát-medence Természeti Értékei Filmszemle természetfilm kategóriájában a harmadik helyet szerezte meg.

A korábbi évekhez hasonlóan idén is két filmszemle – a Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmszemle és a Kárpát-medence Értékei Filmszemle – szekcióira nevezhetnek magyar és külföldi alkotók.

A sokak által nem annyira közkedvelt nagy kárókatonáról, gyérítésének jelenlegi helyzetéről, létjogosultságáról, jövőbeli lehetőségeiről készített filmet Szendőfi Balázs és Pfeifer Rikárd ötletgazda, producer. Az alkotás a harmadik helyen végzett a Kárpát-medence Természeti Értékei Filmszemle természetfilm kategóriájában.

„A farkas, a hód és a kárókatona bár őshonosak, ökoszisztémánk részei, mégis úgynevezett konfliktusfajok. Visszatelepedésük és térhódításuk különféle gazdasági érdekeket sért. A kárókatona a halgazdálkodóknak okoz nem kevés fejtörést. Országos egyedszámát és halfogyasztásának napi mennyiségét a horgászok és a halgazdálkodók egymásra licitálva túlozzák el egyre jobban, miközben a hivatásos természetvédelem hallgat” – írták a film ajánlójában.  

Mi az igazság? Okoz-e a kárókatona a gazdasági haszoncsökkentésen kívül ökológiai problémát is? Eredményes-e az országos gyérítés? Mi várható országos és európai szinten a kárókatona és az ember konfliktusában? Szendőfi Balázs alkotása ezekre a kérdésekre keresi a választ. 

„A kárókatona és a haltermelő ember konfliktusa sok évtizedre, talán évszázadokra nyúlik vissza. Ezt a madarat a huszadik század elejére Magyarországról teljesen kiirtották, s bár később visszatért, állománya csak a kilencvenes években kezdett növekedni. Az érintett gazdálkodók a gazdasági kár mellett ökológiai károkozásról és túlszaporodásról is beszélnek, de a tudományos adatok némileg mást mondanak. Ez a riport- dokumentumfilm a „vád” és a „védelem” képviselőit egyaránt megszólaltatja” – olvasható a filmfesztivál bemutatószövegében. 

„Nincsenek végletek, a végletek ellen harcolunk. Azért is kárókatona per a film címe, mert megszólalnak a vád és a védelem tanúi, a végén pedig beszél az ügyész és az ügyvéd, a bíró pedig a néző” – jellemezte korábban a filmet a Pecaverzumnak nyilatkozva Pfeifer Rikárd ötletgazda, producer.

A „Közlegények – A kárókatona per” című alkotás premierjét november 28-án a rákosligeti Csekovszky Árpád Művelődési Házban tartották, az első hivatalos televíziós vetítésre pedig február 18-án, pénteken került sor a Fishing and Hunting TV csatornán.

A film a napokban felkerült a Youtube-ra is az alkotó, Szendőfi Balázs csatornájára, így már bárki számára megtekinthető, aki lemaradt volna róla vagy csak újra szeretné nézni.  

Az ng24.hu tudósítása szerint a filmfesztivál nemzetközi szekciójának zsűrijében ismert filmes szakemberek válogatták ki a jók közül a legjobbakat. Szalay Péter Balázs Béla díjas dokumentumfilm rendező a nemzetközi program zsűri elnöke. Társa ifj. Vitray Tamás, operatőr, biológus, szakíró, a National Geographic magyarországi főszerkesztője, és Takács Rita szerkesztő-rendező, aki egy korábbi filmjével a fesztiválon díjnyertesként szerepelt.

A filmszemle másik zsűrije a fesztivál Kárpát-medence természeti értékeit összegyűjtő filmjeit bírálta el. Ennek elnöke Széll Antal környezetvédelmi szakember, fotós, operatőr. Segítői a horgászati filmjeiről ismert Kátai Róbert volt, aki éveken keresztül volt fő szervezője e fesztiválnak, illetve a Duna Televízió tapasztalt szerkesztő-műsorvezetője, Németh Beatrix.

A VIII. Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál díjazottjainak listája ITT érhető el. 

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotónk illusztráció: pixabay.com)