A tiszavirágzás hungarikum, melynek nincsen párja a világon. A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság kiemelt figyelmet fordít a védett rovarra, amelynek természetvédelmi értéke 10 ezer forint.
Bár fotók még nem készültek róluk, egy bejegyzés arról tudósított, hogy idén is megjelentek az első kérészek a Tiszán – írta meg a Sokszínű Vidék.
„Nem indultam korán, és megint az északi kécskei oldalt firtattam. Árad a víz és ilyenkor gyorsabb is. Lassan jutottunk fel Nagyrévig. Aztán ott, ahol a 3000 kV-os vezeték átmegy a Tiszán, megtörtént az első idei csoda! Megláttuk az első hím tiszavirág példányokat – ezekkel a szavakkal osztotta meg egy természetbarát legújabb fotóit.
Tálas László ugyanakkor óva intett attól mindenkit, hogy optimista következtetésekre jusson az információ birtokában.
Az állatbarát szerint ugyanis nem biztos, hogy a kérészek napról napra egyre többen lesznek. Gyakran megfigyelte a korábbi években, hogy egy-egy elővirágzásos megjelenés után napokra eltűntek szem elől.
Az a tapasztalat, hogy egyszer megint mutatnak magukból valamit, azután akár napokig ismét csendesebb időszakok következnek.
László azt is hozzátette, hogy Tiszakécskén csak hímeket észlelt, de visszaérkezve a kikötőbe, a pontonhíd előtt hímet és nőegyedet is látott repülni.
A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság a korábbi évekhez hasonlóan, idén is kiemelt figyelmet fordít a Tisza-folyó élővilágának védelmére, különösen a védett fajokra – olvasható közleményükben.
Hazánk egyik védett rovar faja a tiszavirág (Palingenia longicauda). Páratlan jelenség a tiszavirág, ez a nagyméretű kérészfaj életének utolsó és legfontosabb napja a tiszavirágzás. Azért kel ki három év lárvaállapot után, hogy szaporodjon, és utána szinte azonnal elpusztuljon.
A kis élőlények igen érzékenyek a vizek tisztaságára, sajnos Európából a tiszavirág szinte teljesen eltűnt már. Ezért is fontos, hogy megtegyünk mindent azért, hogy nálunk továbbra is fennmaradjon ez a ritka kérészfaj.
A kérészrajzás tehát nem más, mint e 8-12 centiméter hosszú rovar tömeges rajzása. A kérészek általában június közepe táján indulnak rövid útjukra.
A védett egyedek állományára fokozott veszélyt jelent a horgászat céljából történő jogellenes elpusztítás, az állat gyűjtése, tekintettel arra, hogy e faj napjainkra csak a Tiszán, illetve egy-két mellékfolyóján, mint a Körös és a Bodrog-folyón található meg.
A jogszabály a tiszavirág természetvédelmi értékét 10 ezer forintban állapította meg egyedenként.
- A természet védelméről szóló törvény alapján tilos a védett állatfajok egyedének elpusztítása, illetve az élő és az elhullott egyedek gyűjtése is.
- Szabálysértést követ el és 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki védett élő szervezet egyedét jogellenesen elpusztítja.
- Amennyiben az elkövető a rovarok telepét károsítja meg, ebben az esetben természetkárosítás bűncselekményt is elkövetheti, ugyanúgy akkor is, ha jelentős mennyiségű egyedet gyűjt.
- Szintén büntetőjogi kategória az is, ha a rajzásba az elkövető kisgéphajóval szándékosan belehajt, és megzavarja, elpusztítja a kérészeket.
A védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához a felügyelőség engedélye szükséges.
A cselekmények megelőzése céljából a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság állománya az illetékességi területén folyamatos adatgyűjtést végez arra vonatkozóan, hogy mikor várható a kérészek tömeges rajzása. Ezen időszakban fokozott ellenőrzést végeznek a kapitányság illetékességi területén a természetvédelmi őrökkel, a polgárőrség vízi tagozatával és a halászati őrökkel.
„A Tisza virágzása gyönyörű látványt nyújt. Vigyázzunk rá! Mindenki érdeke, hogy ez a Magyarországon is ritka állatfaj megmaradjon a következő generációnak is” – fogalmazott tájékoztatásában a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(nyitókép: police.hu)