Ingyenes nyílt napot tartanak a Balaton élővilágáról pénteken a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) tihanyi székhelyén, ahol vezetett séta és előadás is várja az érdeklődőket.
A Nyílt nap a Limnológián című rendezvény célja, hogy bepillantást nyújtson a nagyközönségnek a Balaton élővilágába, valamint az édesvizek környezettani kutatására irányuló kiterjedt tevékenységbe – olvasható az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) MTI-hez eljuttatott keddi közleményében.
Az eseményen a tihanyi kutatóintézet parkjában kihelyezett akváriumokban a balatoni halfajok mellett makrogerincteleneket is láthatnak az érdeklődők, köztük az invazív cifrarákot. De kiderül, hogy mire lehet jó a vándorkagyló, és hogyan járulnak hozzá az édesvízi kisrákok a vízminőség védelméhez.
A kutatók a nap folyamán többször bemutatják, hogyan zajlik a mintavétel a gyakorlatban, illetve hogy a vett mintákban hogyan keresnek vízi gerincteleneket. Bemutatják a Közép-Európában egyedülálló mezokozmosz-rendszert, amelynek segítségével a kutatók a sekély tavakban zajló folyamatokat modellezik, és olyan globális kérdésekre is válaszokat keresnek, mint például a klímaváltozás.
A nap folyamán több alkalommal lesz vezetett tudományos túra az épületben. Egyebek mellett arra is fény derül, hogy mik azok a mikroszennyezők, és milyen hatással vannak a vízi élőlényekre. Műholdképek is láthatók lesznek a Balatonról, a vízáramlást pedig látványos fizikai kísérletekben modellezik a kutatók.
A Balaton madarairól tartott előadáson szó lesz egyebek mellett arról, hogy okoz-e gondot a kormorán a Balatonon, vagy hogy mennyi most a hattyúk létszáma. Egy másik előadás a Balaton-kutatás horgászati vonatkozású eredményeit ismerteti.
A látogatók tudásukat kvízjátékban tesztelhetik és díjat kapnak a nyílt napon készülő legötletesebb gyerekrajzok is.
A részletes program a BLKI honlapján érhető el.
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!