Bár van olyan év, amikor már június első napjaiban is felbukkan néhány kósza példány, de idén még várni kell egy kicsit a látványos tiszavirágzásra.
Egy különleges természeti jelenség a tiszavirágzás, amire minden évben nagyon sokan kíváncsiak. Aki szeretne ennek a csodálatos látványnak a részese lenni, annak bizony készenlétben kell állnia. A kérészek víz fölötti násztáncának időpontja ugyanis nem számítható ki pontosan.
Sok körülmény befolyásolja, többek között a hőmérséklet, a vízállás, a szélviszonyok és a felhősödés. De nem csak az időpontot, hanem a rajzás mértékét sem lehet előre megjósolni. Vannak ugyanis olyan évek, amikor az intenzitása alulmarad a korábban tapasztaltakhoz képest.
A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai figyelik már az előrajzást is, ebből lehet ugyanis következtetni arra, hogy mikor érdemes kiülni a vízpartra, hogy megfigyelhessük a kérészek násztáncát. A szakemberek szerint azonban erre egy kicsit még várnunk kell.
Azon kívül, hogy egy rendkívül látványos esemény, fontos ökológiai jelentősége is van a tiszavirágzásnak. Számos hal-, madár- és békafaj táplálékául szolgálnak a kérészek. Ilyenkor számtalan sirályt, csért, gémet, gólyát láthatunk a vízparton, amint a terített asztalnál lakmároznak.
A horgászok régen előszeretettel gyűjtötték a kérészeket, azonban ez szigorúan tilos. A rovar ugyanis védett, a természetvédelmi értéke egyedenként tízezer forint. Sem az élő, sem az elhullott példányokat nem szabad összeszedni, ugyanis a gyűjtésük szabálysértésnek minősül, ami százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Fotók: Albert András/Kiskunsági Nemzeti Park
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!