Felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére a bajai halászléfőzés élő hagyománya, amely így a szellemi kulturális örökségünk része lett.
NYEREMÉNYJÁTÉK!!!
Iratkozz fel a Pecaverzum Youtube-csatornájára, mert ha elérjük az 1111 követőt, 30.000 forint értékben sorulunk ki ajándékot a tagok között!
A nyereményt a Fish'n Go horgászhelyfoglaló rendszer ajánlotta fel.
Részletek ERRE!
Addig is jó szórakozást az eddigi videókhoz, és persze jönnek folyamatosan az újak is!
A Bajai Halászléfőző Bajnokok Egyesület (BHBE) közleménye szerint a Budai Várban szeptember 17-én megrendezett ünnepség során bejelentették, hogy a „bajai halászléfőzés élő hagyománya” felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére. Ezzel is elismerve, hogy a korábban Hungarikummá vált bajai halászlé több, mint egy kiváló étel, hiszen a köré épült társadalmi szokások, közösségi megnyilvánulások, ünnepi alkalmak a bajai és környékbeli emberek kulturális örökségének részévé váltak.
A vonatkozó UNESCO-egyezmény szellemisége és szabályai szerint országonként kiválasztott kulturális örökségi elemek Nemzeti Jegyzékre kerülése többlépcsős folyamat: a benyújtott pályázatot független szakértők bevonásával a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága véleményezi, majd az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának érintett szakbizottsága terjeszti fel a kultúráért felelős miniszternek jóváhagyásra.
A bajai halászléfőzés hagyománya immár olyan rangos körbe került, mint a kalocsai pingálás, a halasi csipkevarrás vagy a busójárás és a kunsági birkapörkölt karcagi hagyománya. Más országok listáján szerepel például a kínai sárkányhajózás, a spanyol flamenco és argentin tangó táncolás, az indonéz batikolás, vagy a török kávéfőzés kultúrája és hagyománya.
A minősítéshez szükséges pályázatot a Bajai Halászléfőző Bajnokok Egyesülete (BHBE) készítette és nyújtotta be még 2020 során Baja Várossal együtt, a Bajai Halászléfőző Lovagrend támogatásával.
A kulturális örökség nemzeti jegyzékre kerülés újabb rangot, elismerést jelent a bajai halászlének és minden olyan embernek, családnak, közösségnek, akik őrzik, ápolják és gyakorolják e nemes tradíciót – fogalmazott közleményében a BHBE.
A hírről a Bajai TV is beszámolt. Az alábbi videóban 00 perc 44 másodperctől indul a témában készített riport.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: millerpack.hu)
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!