Megdőlt az országos napi szélrekord vasárnap: Budapesten, a János-hegyen orkán erejű, óránkénti 127 kilométeres széllökés is előfordult – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) hétfőn a honlapján.
Azt írták: a korábbi napi szélrekordot 1979-ben Budapest-Örsöd állomáson mérték 112 kilométer/órás erősséggel.
A vasárnapi viharos szelet egy Európa északi térségében elhelyezkedő viharciklonhoz kapcsolódó hidegfront átvonulása okozta Magyarországon.
A legerősebb széllökéseknek a meteorológiai szolgálat közösségi oldalán közzétett listájába csak óránkénti száz kilométeres sebességet meghaladó értékek kerültek; a szél csak éjszaka mérséklődött.
A János-hegyi rekordon kívül például a siófoki kikötőben óránkénti 119,5 kilométeres, a Bakonyban, a Kab-hegyen 114,8 kilométeres, a kecskeméti repülőtéren 112,3 és 109,8 kilométeres, Kékestetőn 109,4 kilométeres, a Börzsönyben, a Nagy-Hideg-hegyen 108,7 kilométeres, Ferihegyen szintén 108,7 kilométeres, a szentesi repülőtéren 108,7 kilométeres, Kakucson pedig 106,6 kilométeres széllökéseorket mértek.
Az OMSZ közösségi oldalán közzétett információ szerint a vasárnapi ceglédi halálos közlekedési balesetet is a szél okozta: a 311-es úton közlekedő autóst a szél sodorta át a szemközti sávba, ahol frontálisan ütközött egy kamionnak. A balesetben a rendőrség vasárnapi közleménye szerint egy 67 éves férfi vesztette életét.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hétfőn azt írta: a szeles idő miatt vasárnap 1654 esethez riasztották a tűzoltókat, akik 192 helyszínen hétfő reggel is dolgoztak a károk felszámolásán. A legtöbb munkát Pest megyében és Budapesten adta a szél a tűzoltóknak.
Házak váltak lakhatatlanná az erős szél miatt
Átmenetileg lakhatatlanná vált nyolc családi ház a vasárnapi erős szél okozta károk miatt, az azokban élő 34 embert rokonok fogadták be – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője hétfőn az MTI-vel.
Mukics Dániel közleménye szerint a szeles idő miatt vasárnap 1654 esethez riasztották a tűzoltókat, akik 192 helyszínen hétfő reggel is folyamatosan dolgoztak a károk felszámolásán. A legtöbb dolguk Pest megyében és Budapesten volt. Kárt csak Baranya megyében nem okozott a vihar.
A legtöbb helyen letört faágak, kidőlt fák adtak munkát a tűzoltóknak. Sok fa utakra, házakra, melléképületekre, kerítésekre, autókra és elektromos vezetékekre dőlt. A riasztások harmada épületkárok, magasból lógó cserepek, bádoglemezek, reklámtáblák, ledőlt kémények miatt érkezett, néhol közlekedési jelzőlámpákat is leszakított a szél – írta a szóvivő.
Tudatta: a szél 273 épületben okozott kárt, magánházak és több templom, kórház, orvosi rendelő és egyéb középület tetejét is megrongálta.
A Győr-Moson-Sopron megyei Beleden a szél megbontotta egy családi ház tetejét, amelyből egy leszakadt darab az udvaron tartózkodó emberre esett.
Az OKF a károk felmérését javasolja a lakóingatlanok körül és azt kéri, hogy a leszakadt elektromos vezetéket, sérült közműveket, veszélyesen megdőlt fákat a 112-es segélyhívón jelentsék be.
Összetolta a Balaton jegét a 120 kilométer/órás szélvihar. Nézd meg a videókat, fotókat IDE KATTINTVA!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(forrás: MTI, fotó: OMSZ)