2024. november 22. péntek | Cecília
Peca+

Nyílt napot rendeznek a Balaton élővilágáról Tihanyban

Nyílt napot rendeznek a Balaton élővilágáról Tihanyban

Július 5-én, pénteken 9 és 16 óra között az intézeti nyílt napon ingyenesen látogatható a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézete (BLKI) Tihanyban. A rendezvény célja, hogy az érdeklődők hiteles információt szerezhessenek a Balaton élővilágáról, a Balatont érintő folyamatokról és az intézetben folyó kutatásokról.

Az ország legnagyobb múltú biológiai kutatóintézete parkjának árnyas fái alatt élővilág-bemutatókkal és gyereksarokkal várják az érdeklődőket. Akváriumokban a Balaton parti övében élő halfajok tekinthetők majd meg, de láthatók lesznek imakrogerinctelenek, rákok, rovarok, csigák és kagylók, csúszómászók és vízinövények. 

A Klebelsberg épület kiállítótermében alga- és zooplanktonmintákat lehet mikroszkóp alatt megvizsgálni, és bejárható a tavaly átadott Balaton-Tudomány kiállítás is.

A folyamatos bemutatók mellett programok is lesznek: kultúrtörténeti és tudományos vezetett túrákkal, izgalmas előadásokkal, műszerbemutatókkal is készülnek a kutatók.

Ezen a napon meg lehet nézni a Közép-Európában egyedülálló mezokozmosz-rendszert, melynek segítségével a kutatók a sekély tavakban zajló folyamatokat modellezik, és olyan globális kérdésekre is válaszokat keresnek, mint például a klímaváltozás. Aki kedvet érez, kvízjátékban tesztelheti a tudását, és díjazzák a nyílt napon készülő legötletesebb rajzokat is. 

A műemlék épületegyüttesbe a kultúrtörténeti vezetett túrán lehet majd belépni, a „C” épület vezetett bejárásán a Balatonban megtalálható emberi eredetű (mikro)szennyezések (gyógyszermaradványok, mikroműayagok és UV-szűrő vegyületek) kimutatásának módszereivel, a szennyezések lehetséges forrásaival, típusaival és mennyiségeivel lehet megismerkedni. Szó lesz az emberi hatások megjelenéséről is a gerinctelen modellszervezetekben. 

Több előadással is várják az érdeklődőket. Lehet majd hallani a balatoni algahelyzetről, a környezeti DNS-ről, az élőhely fragmentáció hatásairól és a Balaton környékének vadmacskáiról és vidráiról. 

Részletes program:

Bemutatók 9 órától folyamatosan:

  • ezek a Balaton parti övében előforduló halak- akváriumokban őshonos és inváziós fajok
  • bemutató balatoni makrogerinctelen fajokból és csúszómászókból; 
  • ilyen a mezokozmosz rendszer: éghajlatváltozási forgatókönyvek vizsgálatai
  • fitoplankton és zooplankton a mikroszkóp alatt (Klebelsberg épület kiállítótér)
  • a Balaton makrofitonjai
  • balatoni puhatestűek- kagylók és csigák nagyító alatt
  • gyereksarok

Programok:

10.00: vezetett túra a „C” épületben (találkozó a „C” épület előtt) - A Balatonban megtalálható emberi eredetű (mikro)szennyezések (gyógyszeremaradványok, mikroműayagok és UV-szűrő vegyületek) kimutatásának módszerei. A szennyezések lehetséges forrásai, típusai és mennyiségei. Az emberi hatások megjelenése gerinctelen modellszervezetekben.

10.15: Intézet- történelem- vezetett túra az intézet kultúrtörténetéről (vezeti Takács Péter tudományos főmunkatárs, találkozó az akváriumoknál) 

10.30: Nyár, algák, Balaton- Somogyi Boglárka tudományos főmunkatárs előadása a Klebelsberg épület előadótermében

10.45: műszeres Bemutató a parton (a műholdas távérzékelés lehetőségei és vízmintavételi módszerek)

11.00: vezetett túra a „C” épületben (találkozó a „C” épület előtt) - A Balatonban megtalálható emberi eredetű (mikro)szennyezések (gyógyszeremaradványok, mikroműayagok és UV-szűrő vegyületek) kimutatásának módszerei. A szennyezések lehetséges forrásai, típusai és mennyiségei. Az emberi hatások megjelenése gerinctelen modellszervezetekben.

11.30: Környezeti DNS- a természet láthatatlan lábnyoma- Tapolczai Kálmán tudományos munkatárs előadása a Klebelsberg épület előadótermében 

13.00: Élőhelyátalakítások és kikötők ökológiája a Balatonnál- Preiszner Bálint tudományos munkatárs előadása a Klebelsberg épület előadótermében

13.15: műszeres Bemutató a parton (a műholdas távérzékelés lehetőségei és vízmintavételi módszerek) 

13.30: vezetett túra a „C” épületben (találkozó a „C” épület előtt) - A Balatonban megtalálható emberi eredetű (mikro)szennyezések (gyógyszeremaradványok, mikroműayagok és UV-szűrő vegyületek) kimutatásának módszerei. A szennyezések lehetséges forrásai, típusai és mennyiségei. Az emberi hatások megjelenése gerinctelen modellszervezetekben.

14.00: Intézet- történelem- vezetett túra az intézet kultúrtörténetéről (vezeti Takács Péter tudományos főmunkatárs, találkozó az akváriumoknál)

14.30: Vadmacskák és vidrák a Balaton környezetében- Lanszki József tudományos tanácsadó előadása a Klebelsberg épület előadótermében

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: BLKI-Youtube képernyőfelvétel)