2024. szeptember 18. szerda | Diána
Versenyek

Csónakos pergető vébé: világbajnok a Hipszki–Deák páros, a magyar csapat bronzérmes

Csónakos pergető vébé: világbajnok a Hipszki–Deák páros, a magyar csapat bronzérmes

Hihetetlen sikerek születtek magyar szempontból a Lettországban október 5. és 7. között megrendezett XIV. csónakos pergető világbajnokságon. Az utolsó napon teljes körbeverés keletkezett, amiből a magyar csapat jött ki az egyik legjobban, és fantasztikus taktikával, horgászattal világbajnoki bronzérmes lett a csónakos pergető horgászválogatott. Párosban pedig aranyérmet nyert a Hipszki Róbert és Deák Ferenc alkotta duó.

Az első versenynapot kivételesen jó csapatmunkával sikerült véghezvinnie a magyar csapatnak, sikerült, amit elterveztek, és mint az eredményhirdetésen kiderült, ez elég volt ahhoz, hogy harmadik helyen tudják zárni az első versenynapot – olvasható a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) tudósításában

Ráadásul Dávidként a Góliátok között az egész mezőny legkisebb hajójával induló Hipszki Róbert és Deák Ferenc egyéniben is harmadik helyen fordult, bebizonyítva, hogy bár ez egy nagyon technikai sport, de a horgásztudást a technika sem tudja felülmúlni. 

A reggeli rajtot szakadó esőben és süvítő szélben kellett megkezdeni. Csapatainknak sikerült bejutni a terveinkben szereplő helyekre, amit a többi magyar versenyző a partról támogatott, jelezve a vízen lévőknek a többi válogatott elhelyezkedését. 

A beedzett technikák és csalik hamar eredményesnek bizonyultak. Sikerült megfogni az első halakat, ami megalapozta a kellő önbizalmat az egész napra. Igazi kihívás volt a teljes napot végig horgászni a szakadó esőben és szélben, mindenki tetőtől talpig átázott, de a kitartás meghozta gyümölcsét. 

A nap végére a Hipszki Róbert–Deák Ferenc páros 8 csukával és 3 sügérrel zárta a napot, míg a Herke Zsolt–Szatmári Sándor egység 5 csukával tudott lejönni a vízről, előbbi 3, utóbbi 11 pontot ért a magyar csapatnak, így összesen 14 ponttal a harmadik helyen zárták a napot a mieink, mindössze 1 pontra a második litvánoktól és 5 pontra a vezető ukránoktól, de 10 ponttal a negyedik lengyel válogatott előtt. 

Kiemelkedően jól sikerült az első nap, Claudio Matteoli, a Nemzetközi Édesvízi Sporthorgász Szövetség (FIPSed) elnöke is odament gratulálni a kapitányi megbeszélésen a magyaroknak, mert a csukázást ők oldották meg a legkiegyensúlyozottabban. 

A második versenynapon a negyedik helyen zártak a magyarok, ám mindössze 1 pontra voltak a lengyelektől és 5 pontra a második helyen álló litvánoktól. 

A nap fénypontja Hipszki Róbert és Deák Ferenc egészen elképesztő szereplése volt, az első nap után ismét egy 3-ast horgásztak, ez összetett második helyezést jelent az egyéni világbajnoki tabellán, azonos pontszámmal, mindössze kevesebb fogott hallal. 

Az egyéni és a csapatversenyt is az ukránok vezették. „Sok csapat csak irigykedik fiaink pecájára, jelenleg abszolút a világ elitjébe tartoznak a srácok, így terveink szerint holnap visszaszerezzük a dobogós helyet csapatban is” – fogalmazott tudósításában a Mohosz.

A második versenynap kapcsán megemlítették még, hogy a halfogás az előzetes kalkulációkkal ellentétben borzasztóan nehéznek bizonyult, sok csapat jött ki 0-ás fogásokkal, sőt volt, amelyik feladta a világbajnokságot is.

A házigazda lettek mondhatni teljesen kiszálltak a világbajnoki esélyesek közül, olyan sok pontot szedtek össze. A borzasztó nehéz körülmények alatt különösen kiemelkedett a Hipszki Róber–Deák Ferenc páros teljesítménye, és nem szabad szó nélkül elmenni a Herke Zsolt–Szatmári Sándor kettes szenzációs, utolsó órában mentett 14 pontjáról sem. Sokan feladták, de a srácok az utolsó pillanatokig kitartottak, ami meghozta a gyümölcsét, és 2 gyönyörű csukával rendkívül értékes pontokat mentettek a magyar csapatnak.

Az utolsó napon egy változás történt: Herke Zsolt helyett Tóth Béla szerepelt. A harmadik nap alatt összesen 48 pontot gyűjtöttek a mieink, mindössze 2 ponttal lemaradva az ezüstérmes Ausztriától és 6 ponttal lemaradva a világbajnok Lengyelországtól szerezték meg a bronzérmet.

Az összerakott Tóth Béla–Szatmári Sándor páros hihetetlen helytállással és magabiztos horgászattal gyűjtötték egész nap a pontokat, ez a nap végére egy nagyon erős 10. helyezést jelentett számukra. 

Hipszki Róbert és Deák Ferenc ismételten hozták a formájukat, a rettentő nehéz körülmények közepette horgásztak egy 7. helyezést, és mint kiderült, az élmezőnyből senki nem tudta tartani a lépést Feriékkel, összesen 13 pontot gyűjtve, másodjára a szakág történetében magyarok ültek fel a világ trónjára. A XIV. csónakos pergető világbajnokság egyéni világbajnokai lett a Hipszki Róbert–Deák Ferenc páros! A Herke-Szatmári-Tóth alkotta egység a 13. helyen zárt.

„Szavak sincsenek a srácok horgászatára, mindenki előtt egy lépéssel jártak a világbajnokság alatt, és tették ezt a teljes mezőny legkisebb hajójával (ezzel nagyon sokak szimpátiáját kiváltva)” – méltatta a világbajnokokat a Mohosz.

Az eseménynek helyet adó Riga egy a vizekben nagyon gazdag város, telis-tele a fő Daugava-folyót felszabdaló mellékágakkal, csatornákkal és az ezek végződéséből álló óriási tavakkal és víztározókkal. 

A magyar csapat taktikája a felkészülés alapján egyértelműen a csukákra koncentrálódott, noha szép számmal kerültek sügérek is rövid időre a csónakokba. Több statisztikai kimutatást is végeztek a csukák és sügérek horgászható átlagpontjáról, amely alapján nem volt kérdés, hogy csukahorgászattal 5-6-szor annyi pontot lehet gyűjteni, mint a sügérek horgászatával. 

Az edzések alapján megvoltak azok az időszakok, amikor leginkább intenzívebben táplálkoztak a csukák, ezáltal pontosan tudta mindegyik csapat, hogy mely időszakokban kell a legjobb helyeken állni. és semmiképpen sem utazással tölteni ezeket a táplálkozási ablakokat. 

A Mohosz szerint talán a legkiemelendőbb taktikai elem az volt, hogy a srácok rájöttek, miként tudnak beleállni a hínármezők közepébe és úgy vontatni a különböző gumi, twitch- és chatterbait csalikat, hogy azok ne szedjenek fel minden dobással méteres hínárfoltokat. Az egyik ilyen elem a wolfram és a fonott zsinór FG knottal történő összekötése, a másik pedig a tökéletes bottartás. 

Sokat elmond, hogy egyedül a bajnok lengyelek és az ezüstérmes osztrákok tudtak hasonló technikával horgászni. Míg Hipszki Róbert és Deák Ferenc az egyik hatalmas tavon, addig Tóth Béla és Szatmári Sándor az egyik mellékfolyón kivitelezte ugyan azokat a csalivezetési trükköket.

A számítások beigazolódtak, és ahogy mondani szokás, a többi már csak történelem! A 2022-es csehországi világbajnoki bronzérem után ismét a harmadik hellyel távozik a magyar csónakos pergető válogatott a világbajnokságról. A magyarok mostani teljesítményükkel bekerültek a világranglista legjobb három országa közé.

„Nagyon szépen köszönjük mindenkinek a rengeteg szurkolást, elképesztően sokat jelentett a srácoknak minden buzdítás, tudták, hogy úgy mennek ki a vízre, hogy egy egész ország áll mögöttük, ez rengeteg plusz erőt jelentett az extrém időjárási körülmények közepette. Hajrá Magyarország, hajrá Magyarok!” – zárta beszámolóját a Mohosz. 

A végeredmény:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Mohosz)