2024. május 14. kedd | Bonifác
Versenyek

Magyar bronzérem és kapitális csuka a csónakos pergető világbajnokságon

Magyar bronzérem és kapitális csuka a csónakos pergető világbajnokságon

Október 6. és 8. között Csehországban rendezték meg a XIII. csónakos pergető világbajnokságot, amelyen a magyarok bronzérmet szereztek, és akkor csukát fogtak, amekkorát még a helyiek sem láttak.

Október 6-án megkezdődött a csónakos pergető világbajnokság első versenynapja. A magyar csapatnak az edzésnapokon tapasztaltak alapján a süllőkre és sügérekre történő horgászat bizonyult a legjobb taktikának, így a versenytaktikát is ez alapján építették fel – olvasható a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) tudósításában.  

A reggeli beinduláson a Hipszki Róbert-Deák Ferenc páros indult 8 órakor, majd a Bosánszky Péter-Gégény Viktor páros 8:10-kor. A rajt során nagy verseny van a legjobb helyekért, ilyenkor a nagyobb teljesítményű csónakok előnyben vannak. 

A kezdeti taktika süllőzéssel indult mindkét magyar csapat számára, ám az előző napokban megmutatkozó halak eltűntek, így gyors váltásra volt szükség. Szerencsére a csapatok jól reagálták le a változást, és a kigyűjtött sügéres spotok jól adták a halakat. 

A mélyvizes területek miatt csaliként főként a gumihalak szerepeltek a palettán és néhány vertikális csali. A verseny közepe táján Feriék megtaláltak egy kiemelt helyet, ami folyamatosan adta a halat, mind a süllőt, mind a sügért. Sajnos az ilyen helyeknek gyorsan híre megy, és néhány perc után elkezdtek megjelenni a csapatok, megpróbálva a saját részüket is leszedni a rajból. 

Ekkor több szabálysértés is történt, de óvásig nem jutottak a csapatok. Viktorék a verseny utolsó 30 percében robbantak be a megérzéseikre hagyatkozva, és 4 süllőt fogva igen nagyot ugrottak a tabellán. 

Végül mindkét magyar csapat jó eredményt ért el: fej-fej mellett haladva 27 kiló feletti teljesítménnyel a 11. és 12. helyet hozták el 20 és 18 darab hallal, ami összetett 5. helyet jelentett az első nap végére. 

Az első két helyen végző Litvánia és Észtország kizárólagos sügéres horgászattal tudtak igen meggyőző eredményt elérni, ami jól mutatta, hogy ezen a napon kifizetődő volt egy halfajra ráállni. 

A magyar csapatok tehát az 5.helyről várták a második fordulót, így nagy izgalmakat tartogatott, hogy a nap végére hogyan fordulunk a záró etapra. 

Az első naphoz képest Mérten András és Enzsöl Gábor indult Hipszki Róbert és Deák Ferenc helyett. A beindulás jól sikerült a srácoknak, a tervezett helyeket sikerült elfoglalniuk. 

Az első nap eredményei alapján továbbra is a süllőzés került előtérbe. A terv nagy részben sikerült, a megfogott tüskéshátúakkal sikerült megtartani az ötödik pozíciót, és mindössze öt pontra volt az impozáns harmadik hely. 

A nap pikantériája Mérten András kapitális 107 centiméteres csukája, ami toronymagasan vezettte a verseny legnagyobb megfogott hala címet. A halról készült képet a verseny szervezői is elkérték, állításuk szerint még sosem láttak ekkora csukát ebben a vízben. 

„A verseny összetett és egyéni eredményei alapján a világbajnokság győztese egyértelműen a legjobban sügérező csapatból fog kikerülni, így a harmadik napra a magyarok is erre készültek” – írta a Mohosz a döntő fordulót megelőzően. 

Az első két nap után várható volt, hogy a pályán levő halak inaktívabbá fognak válni, így rendkívül sokat számított, hogy melyik csapat talál olyan halakat, amelyek még nem voltak meghorgászva. Az eddigi tapasztalatokból tanulva a záró napon a magyar csapatok az első perctől az utolsóig a sügérekre koncentráltak. 

A terv ismét működött: sikerült az óránkénti 4-5 sügért megfogni, míg a magyarok előtt álló lengyel és francia csapatok rontottak, és Magyarország ezzel megszerezte az előkelő harmadik helyet. 

„Nagy gratuláció illeti az ezüstérmes Litvániát és az aranyérmes Észtországot, mindkét csapat az első naptól elképesztő sügéres technikát alkalmazott, melyet a többi csapat igyekezett leutánozni, több-kevesebb sikerrel. Az egész világbajnokságról elmondható, hogy Csehország remek házigazdának bizonyult” – zárta beszámolóját a Mohosz. 

A verseny legnagyobb hala végül Mérten András 107 centiméteres csukája lett.

A vb végeredménye:

A világbajnoki bronzérmes magyar válogatott:

kapitány: Mészöly Sándor 

másodkapitány: Varga Pál

csapatvezető: Rigó Alex

versenyzők: Bosánszky Péter-Gégény VIktor, Deák Ferenc-Hipszki Róbert, Enzsöl Gábor-Mérten András

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Mohosz)