2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Videók

Videó: bazi nagy busaeső zúdult egy motorcsónakos horgászra

Videó: bazi nagy busaeső zúdult egy motorcsónakos horgászra

Horgászmennyországnak tűnik, amikor egy motorcsónak előrehaladásakor busák százai ugrálnak ki a vízből, pedig akár életveszélyes is lehet.

Ha csak csodáljuk a halakat, és nem talál fejbe minket egyik nagyobb példány sem, akkor valóban látványos.

Ez történt egy horgásszal – a bottartó a bizonyíték, hogy pecásról van szó –, akinek több hal is a csónakjában landolt, vélhetően az Egyesült Államok egyik folyójában.

Mozsár Attila, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Halászati Kutató Központjának (HAKI) tudományos főmunkatársa korábban így nyilatkozott a Pecaverzumnak egy esetleges busainvázió itthoni hatásáról.

„Egészen addig nem érezzük a probléma valódi súlyát, amíg a Mississippi vízrendszerében tapasztaltakhoz hasonlóan a busa komoly károkat nem okoz az őshonos halfajok állományaiban, veszélyeztetve vizeink ökológiai stabilitását” – fogalmazott Mozsár Attila.

„A busák elszaporodása nem csak a horgászsportra lehet negatív hatással. Ha például vízisíelés közben talál el valakit egy nagyobb példány, az komolyabb sérüléseket is okozhat. Mindennek tehát nagyon komoly gazdasági hatása is lehet” – figyelmeztetett a kutató, aki egyébként munkatársaival, köztük Vitál Zoltánnal, a magyarországi busatérkép készítőjével több éve vizsgálja a balatoni busák ökológiai helyzetét.

Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnökhelyettese egy október elején megjelent interjúban azt mondta: Magyarországon pénz és technológia sincs a busaprobléma megoldására (részletek ITT).

Hogy miért ugrálnak ki a halak, arról általánosságban a Magyar Haltani Társaságnak a következő az álláspontja:

„Tudományosan igazolt magyarázatról nem tudunk, de abban biztosak vagyunk, hogy a jelenségnek többféle oka van, melyek közül egyik az élősködők által okozott kellemetlenség vagy fájdalom is lehet. Emellett azonban ott van a repülő táplálék utáni vágy (a képen pl. egy repülő tiszavirág után), a ragadozó elől menekülés (küszök a balin elől), a vízből kiugró préda követése (balin a küsz után), ijedtség (a busák ugrálása a berregő motorcsónak közelében), és feltehetőleg a fiatal halak nagy mozgásigénye is eredményezhet ilyet, mert számukra ez játékot, tapasztalatszerzést jelent” – összegeztek a szakértők.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Fishing (@fishing__tips_) által megosztott bejegyzés

Korábbi busatumultusos, busatáncos videóinknak készítettünk egy külön linket: ITT VAN MINDEN EGY HELYEN, NÉZD MEG

További érdekes videók ERRE.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: fishing__tips_ Instagram-oldal képernyőfelvétel)