2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Videók

Videó: centrepin orsóval fogtak óriási vörösszárnyút a Nagykunsági-főcsatornából

Videó: centrepin orsóval fogtak óriási vörösszárnyút a Nagykunsági-főcsatornából

Egy kivételesen nagyra nőtt vörösszárnyú keszegnek örülhetett a centrepin orsóval horgászó férfi a Nagykunsági-főcsatorna partján.

Óriási vörösszárnyú keszeget fogott a Nagykunsági-főcsatornából Kapitány István, ráadásul egy retró, úgynevezett centrepin orsóval. 

„Mekkora vörösszárnyú, atyavilág! Hát ez valami csoda, de gyönyörű” – ámuldozott a pecás, aki a videót Youtube-csatornáján osztotta meg.   

Azt nem tudni, hogy milyen nagyra nőtt a hal, de rekordgyanús lehet.

A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) 2023 júniusban a hivatalos országos csúcsként Németi Vivien Mariannt adta meg, aki egy 0,60 kilogrammos, 28 centis példányt akasztott a Maconkai-víztározónál 2019. május 11-én. Azóta azonban egy nagyobbat, egy 0,62 kilósat is kiemeltek a vízből Maconkán, méghozzá Sütő Kevin 2022. május 7-én. (Fontos megjegyezni, hogy az országos rekordlistával komoly gondok vannak, bővebben ITT.)

A centrepin orsókról így ír amh-fishing.co.uk:

Ez gyakorlatilag egy pazarul felcsapágyazott fék és áttétel nélküli tároló orsó, amin a dob egy központi tengelyen (centrepin-en)szinte szabadon forog. Kimondottan folyóvízi módszerhez kifejlesztett  orsó, főként nem túl mély vizek meghorgászára kiválóan alkalmas. A víz sodrása ellenállásmentesen húzhatja le a szükséges mennyíségű  zsinórt, így az úszónkat/csalinkat a vízzel a megfelelő helyre sodortathatjuk, ahol a halakat és a várt kapást reméljük. Mivel fékrendszere nincs, a hagyományosan vett értelemben (lamellás fék, vagy egyéb megoldás) így kapás esetén a dobra ráfogunk és fárasztáskor a dobot a hüvelykujjunkkal fékezzük. Az egyetlen minimális fékezési lehetőseg, egy úgynevezett micro adjusteble drag, amit tengelyféknek mondanák. Ezzel a dob szabadon fogásán lassíthatunk kicsit egy ki-be csavarható kis tengellyel.

A másik nyugalmi állásért felelős dolog, a click check. A dob belsejére rendszerint egy fogaskereket szerelnek, ami az orsó hátlapjának a belsejére erősített kis fém tüskével együtt egy racsnis rendszert alkot. Ezt, egy kapcsoló átkattintásával hozzuk működésbe, ha szükségessé válik. Ennek főként a szerelék elkészítésekor, vagy helyvátoztatáskor vesszük hasznát, hogy a damilunk de szaladjon le (később még lesz róla szó). Elvileg fárasztáskor is használható, de aki látott, vagy hallott már ilyet az tudja, hogy a hangjától hamar agybajt lehet kapni. Néhány egyedi igényre készített orsóból ez ki is szokták hagyni, a tulaj kérésére. Az orsót (külön a dobot és külön a hátlapot/házat) vagy egy darab fémből marják ki, vagy a hagyományos küllős verzió kerül kialakításra.

További érdekes videók ERRE.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Captain Fishing Hungary Youtube-képernyőfelvétel)