A Gersekaráti Sárvíz-tó halgazdálkodási jogának meghosszabbítását elutasította a helyi képviselőtestület, így a Vas Megyei Sporthorgász Szövetség 2025-től már nem üzemeltetheti a tavat. A döntés nagy felháborodást váltott ki a horgászok körében, akik vármegyei engedéllyel jövőre már horgászhatnak a tavon. Az önkormányzat szerint a szövetség működése gazdaságilag nem volt előnyös a település számára, ezért egy nonprofit szervezeten keresztül maguk veszik át a tó üzemeltetését. A szövetség 70 millió forintos kártalanítást követel, amit a település sokall. Mindeközben egy online petíciót indítottak, és szerveznek egy fórumot is a településen.
A gersekaráti önkormányzat szeptember 16-i ülésén döntött úgy, hogy nem fogadják el a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének ajánlatát a Gersekaráti Sárvíz-tó év végén lejáró halgazdálkodási jogának meghosszabbítására. Az önkormányzat ugyanis úgy határozott, saját kezébe veszi a tó üzemeltetését.
A horgászok körében nagy felháborodást keltett a hír, ugyanis ez azt jelenti, hogy jövőre már nem lehet a Vas vármegyei területi jeggyel a Gersekaráti Sárvíz-tavon pecázni.
A szövetség szerint a betelepített nagytestű pontyoknak és a folyamatos egyéb halasításoknak köszönhetően a vízterület megfizethető és kiszámítható horgászati élményt nyújtott a horgászoknak. Pályázati és saját forrásból rendezték a horgászhelyeket, és számos egyéb fejlesztést hajtottak végre.
„Mindent megteszünk azért, és kérjük az önkormányzatot, hogy a döntését vizsgálja felül. Mi abban vagyunk érdekeltek a horgászokkal együtt, hogy minél békésebb úton, és ne távozni, hanem maradni kelljen, és a horgászok továbbra is az általános területi jegyeikkel, napijegyeikkel látogathassák a gersekaráti tavat” – nyilatkozta Puskás Norbert, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének ügyvezető elnöke a Szombathelyi Televíziónak.
Hárommillió forint éves haszonbérleti díjat fizetne a szövetség, ami az állam által előírt összeg huszonötszöröse, az önkormányzat szerint azonban ez kevés.
Gersekarát polgármestere elismerte, hogy a vármegyei szövetség az elmúlt 15 évben jól működtette a tavat, amit szakmailag biztonságban tudtak.
„Azonban az önkormányzat számára ez nem volt gazdaságos” – jelentette ki Pászthory Istvánné.
Elmondta, a 15 év alatt a szövetségtől 25,5 millió forintot, míg a strand korábbi üzemeltetőjétől 7,5 millió forintot kaptak, ami 33 millió forint, ezzel szemben azonban 39,5 milliós forintos kiadásuk keletkezett, ami tóra lett költve.
„Láthatjuk, hogy ez nem hozott hasznot a településnek, inkább sokba került, ezért is gondoltuk, hogy akkor a továbbiakban mi szeretnénk működtetni” – indokolta a település döntését.
Hozzátette: egy nonprofit kft.-t hoztak létre, ami működtetni fogja a tavat, a részletek kidolgozása azonban még folyamatban van, azokról többet nem is árult el.
A szövetség benyújtotta a jóléti létesítményekre és a halállományra vonatkozó kártalanítási igényét mintegy 70 millió forint értékben. A polgármester azt mondta, nem értenek egyet az elszámolási kérelemben felsorolt tételekkel.
A horgászok online petíciót indítottak, hogy ne változzon a tó üzemeltetése. A szövetség pedig lakossági- és horgászfórumot szervez október 24-én, csütörtökön 17 órától gersekaráti kultúrházban.
Azt kérték a képviselőtestület tagjaitól és a polgármestertől, hogy vegyenek részt az eseményen, és ismertessék a tóval kapcsolatos terveiket.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége)